Teknolojiye Daha Net Bakın - 20 Şubat 2013
  • 249 views
  • 20 Şubat 2013
  • 0
  •  

NASA ile UUI arasında iletişim koptu!


Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) ABD’nin Houston kentindeki kontrol merkeziyle Uluslarası Uzay İstasyonu (UUİ) arasındaki iletişimin 3 saat boyunca koptu.NASA’dan yapılan açıklamada UUİ’deki astronotlar için bir tehlikenin söz konusu olmadığı belirtildi. NASA sözcüsü Josh Byerly, bugün TSİ:16.45 sularında, istasyondaki bir bilgisayar programının güncellenmesi işlemi sırasında meydana gelen arıza sonucu, UUİ’nin Houston ile tüm iletişiminin koptuğunu söyledi.Byeryly bu olaydan yaklaşık 1 saat sonra UUİ Komutanı Kevin Ford’un UUİ Rusya üzerindeyken Moskova ile kısa bir telsiz konuşması yaparak durumlarının iyi olduğunu Rus yetkililere ilettiğini kaydetti.
Ford’un astronotların problemi gidermek için çalıştığını bildirdiğini anlatan Byerly, sorunun bugün giderilmesinin beklendiğini ifade etti. Byerly arıza giderilene kadar astronotların her 90 dakikada bir Moskova’daki kontrol merkezi yetkilileriyle görüşebilme imkanına sahip olduklarını sözlerine ekledi.
3 SAAT SÜRDÜ
NASA’dan yapılan son açıklamada, arızanın yaklaşık 3 saat içinde giderilerek NASA’nın ABD’nin Houston kentindeki kontrol merkeziyle UUİ arasındaki iletişimin tekrar kurulduğu belirtildi. NASA sözcüsü Josh Byerly, “Kumanda ve kontrol tekrar bizde” diye konuştu.NASA’dan yapılan açıklamada kurumun normalde UUİ ile iletişimi sağlama ve Houston’dan komut gönderme işlemini, ses, video ve veri iletişimi sağlayan 3 uydu aracılığıyla yaptığı, böyle kesintilerin geçmişte de birkaç kez olduğu kaydedildi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ