Teknolojiye Daha Net Bakın - 4 Mart 2013
  • 218 views
  • 04 Mart 2013
  • 0
  •  

Miriam Makeba’ya büyük jest!


Google, Afrika’nın Anası olarak bilinen Miriam Makeba’yı unutmadı ve bakın ne yaptı.Google tarafından onurlandırılan ünlü şarkıcının film gibi hayatı var.
Zencilerin ve siyahların hararetli savunucusu olan Miriam Makeba, Afrika’nın Anası olarak biliniyor.
4 Mart 1932’de Güney Afrika’nın Johannesburg’da doğan ünlü şarkıcı ve sivil hakları suvunucusu 76 yaşında 2008 yılında İtalya’da öldü.
Devrimci düşünceleri nedeniyle 1960 yılında, “Tehlikeli” ilan edilen Miriam Makeba, pasaportuna el konularak ülke vatandaşlığından çıkartıldı.Ülkesinden ayrı sürgün hayatı yaşayan şarkıcı, ancak 30 yıl sonra tekrar ülkesine dönebildi.
Sivil hakları konusunda bütün dünyanın kucak açtığı Mamma Afrika, yani Miriam Makeba 9 ayrı ülkeden pasaport aldı.10 farklı ülkede fahri vatandaş ilan etti.1966’da An Evening with Harry Belafonte and Miriam Makeba adlı albümüyle Grammy ödülü alan ilk siyahi Afrikalı sanatçı oldu. 1968 yılında sivil haklar savunucu militanı Stokely Carmichael ile yaptığı evlilik yüzünden ABD’deki konser ve albüm çalışmaları iptal edilince Gine’ye giderek yerleşti ve müzik alanındaki çalışmalarını sürdürdü. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na iki kez Gine Hükümeti’nin temsilcisi olarak katıldı.
Miriam Makeba, İtalya’da mafya tarafından tehdit edilen gazeteci-yazar Roberto Saviano’ya destek için düzenlenen bir konserde şarkı söylemesinin ardından kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ