Teknolojiye Daha Net Bakın - 6 Mayıs 2013
  • 274 views
  • 06 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Mini uydu kayıp mı?


MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Türkiye’nin ilk yerli mini haberleşme test uydusu olarak geçen hafta fırlatılan TÜRKSAT-3USAT uydusunun uzayda kaybolduğu iddiasını Meclis’e taşıdı.
Yeniçeri, pillerden enerji tasarrufu gerekçesiyle amatör telsizcilere yapılan “İletişim kurmayın” çağrısının kuşku yarattığını belirterek, uyduyla iletişim kurulamadığı iddiasına yanıt istedi. Yeniçeri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede şu soruları gündeme getirdi: “TÜRKSAT-3USAT uydusundan sinyal alınamadığı iddiaları doğru mudur, doğru ise kamuoyu ‘Uydudan sinyal alındı’ açıklamaları ile neden yanlış bilgilendirilmektedir? TÜRKSAT-3USAT uydusunun bataryalarında sorun mu vardır?” TÜRKSAT YENİÇERİ’NİN MERAKINI GİDERDİ
TÜRKSAT, Yeniçeri’nin merakını giderdi. TÜRKSAT’tan yapılan basın açıklamasında “kontrolümüz altında normal çalışmalarını aksatmadan devam etmektedir” denildi. İşte açıklamanın tam metni:
“26 Nisan 2013 Cuma günü Türkiye saati ile 07.13’de Çin’in Jiuquan şehrinden uzaya gönderilen, Türkiye’nin ilk yerli tasarım ve üretimi alçak yörünge haberleşme uydusu TÜRKSAT-3USAT, kontrolümüz altında normal çalışmalarını aksatmadan devam etmektedir.
Uydumuz yörüngesine yerleştikten sonra ilk sinyal Avrupa üzerinden geçerken alınmış kaydedilmiş ve internet yayınlanmıştır. Alçak yörüngede hareket eden tüm uydular gibi dünyanın çevresini kutuplardan dolaşan ve sürekli olarak batıya doğru hareket eden uydumuz üzerinden ilk test  haberleşmesi Amerika Birleşik Devletleri üzerinde iken bölgede bulunan amatör telsizciler tarafından yapılmış ve internet üzerinden paylaşılmıştır.
Türkiye Amatör telsiz ve radyo teknolojileri derneği web sayfasında yayınlanan ve amatör telsizcilerin birbirleri ile haberleşirken birbirlerinin konuşmalarını bozmadan ve uydu üzerine çok kişinin aynı anda çıkmasını engellemek maksadıyla yaptıkları çağrının şirketimizle bir ilişkisi bulunmamaktadır.
TÜRKSAT-3USAT uydusu kontrol merkezlerimiz tarafından takip edilmekte olup,  Türkiye üzerinden uygun açı ile geçtiği zamanlarda uyduya komut gönderme, uydudan telemetri alma ve haberleşme işlemi prosedürleri gerçekleştirilmek üzere planlanmıştır.
TÜRKSAT-3USAT uydusu; yerli haberleşme uydusu üretimi, ülkemizdeki uydu ve uzay teknolojileri konusunda  bilgi ve tecrübe elde etmek, insan kaynağı yetiştirmek  maksadıyla geliştirilmiş ve gerçekleştirilmiş bir proje olup hedefine başarı ile ulaşmıştır. Planlandığı şekilde çalışmaktadır.”
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ