Teknolojiye Daha Net Bakın - 23 Şubat 2013
  • 278 views
  • 23 Şubat 2013
  • 0
  •  

Mikroçiple körlüğe çare umudu!


Bilim insanları görme bozukluğu olan dokuz insanın gözüne yerleştirdikleri mikroçiple yeniden görmesini sağladı. Bin 500 piksel ve 3 mm büyüklüğündeki mikroçip gözbebeğinin arkasına yerleştiriliyor.
Bilim insanları tarafından geliştirilen bir mikroçip dejeneratif hastalık geçirip kör olan dokuz kişinin yeniden görmesini sağladı. Hastalık geçiren insanların gözlerine yerleştirilen mikroçip kalıtsal retinitis pigmentoza’nın (RP) tedavi edilmesinde etkili olduğu belirtildi.
3 mm’lik çip bu durumdan muzdarip olan milyonlarca işnsan için önemli bir adım olduğu ifade edildi. Çok ince olan bu çip Alman Tubingen Üniversitesi uzmanları tarafından geliştirildi. Retinanın altına yerleştirilen çip optik dokulara elektrikle uyarı gönderiyor. Son denemelerde çoğu hasta kendilerine gösterilen yüz ifadelerini tanıdı. Hastalar masadaki meyve ve trafik sinyal levhaları gibi nesneleri birbirinden ayrımay başarabildi.
Tubingen Üniversitesi Göz Araştırmaları Enstitüsü’nden Prof. Eberhart Zrenner klinik çalışmaların beklentileri yükselttiğini söyledi. Zrenner, “Bu araştırma retina implant teknolojisinin geliştirilmesi için bize yardımcı olacak. Böylelikle retina bozulması yaşayan insanların harici görme gerecine ihtiyacı kalmayacak” dedi.
RP retinayı etkileyen ve yavaş yavaş körlüğe götüren bir hastalık. Almanya’daki Retina Implant AG’nin Yönetin Kurulu Başkanı Walter-G Wrobel, “Çalışmaların devamının milyonlarca insanın karanlıktan kurtulmasına yardımcı olacağını belirterek “36 hasta üzerinde çalışmalara devam ediyoruz. Onların iyi niyetle katılımı çığır açan bir çalışmaya öncülük edecek” dedi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ