Teknolojiye Daha Net Bakın - 13 Mayıs 2013
  • 301 views
  • 13 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Microsoft ne yapmaya çalışıyor?


Microsoft’un Nook’u 1 milyar dolara satın almayı planladığı iddia edildi.  Bir TechCrunch raporunda Microsoft’un Nook’u 1 milyar dolara satın almayı planladığı söylendi. Bu iddia bazı soruları da beraberinde getirdi. Microsoft neden donanımla bu kadar çok ilgileniyor? Microsoft öngörüden yoksun kişiler tarafından mı yönetiliyor yoksa bu işte başkalarının göremediği yararlar mı var?
YANLIŞ ÜSTÜNE YANLIŞMicrosoft masaüstü bilgisayar dönemi sonrasında hata üstüne hata yaptı. PC sonrası dönem donanımın artık müşterileri tutmak için yeterli olmadığı bir zaman ve rekabet çok yoğun. Microsoft hızlı bir şekilde arayı kapatmaya çalışıyor ancak doğru girişimi yapmak için fırsatı ve zamanı iyi kullanıp kullanamayacağı hala merak konusu.
Microsoft’un donanım tasarımı için Nook Media’ya ihtiyacı yok. Örneğin, şirketin donanımı Google Android ile çalışan tablet ve e-okuyuculara koyması en hafif deyimiyle garip olur. Hiçbir şey yapmasa bile, en basitinden kendi işletim sistemi sürümü ile çalışan ürünlerde ayarlama yapması gerekecek.
Nook’un Microsoft için tek cazip tarafı mevcut e-kitap ve elektronik dergi ekosistemi. Yayıncı ve yazarlardan çalışmalar alınır ve okuyucular da cihaz satın alır. Sırf bu bile Microsoft piyasanın yönünü okumak ve gerekli satın almayı zamanında yapmak konusunda ne kadar başarısız olduğunun bir örneği olacaktır. Uzun yıllardır kullanıcıların istediği donanım değil yazılım, müzik, video ve yayınlar oldu. Bunlara nereden ulaşıldığının çok da önemi kalmadı. Bugün piyasada cihazdan çok uygulamalar konuşuluyor.
MICROSOFT ÜÇ SİLAHŞÖRLERE KARŞIGoogle ve Amazon gibi şirketlerin mobil cihaz satmak için gerekli destekleyici mal ve hizmetleri vermek için altyapılarının hazır olduğu söyleniyor. Apple ise bu işin öncüsü konumundan. Microsoft bu markaların arkasında ve amacı onlara yetişmek.
Microsoft kendini bu alanda “zayıf takım” konumuna düşürdü.  Belki şirket yönetiminin tahmin edilemez bir hamlesi olacak belki de şirket diğer sektör oyuncularına açık ara farkla mağlup olacak. Bekleyip göreceğiz.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ