Teknolojiye Daha Net Bakın - 7 Mayıs 2013
  • 258 views
  • 07 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Meclis akıllı telefonda!


TBMM, akıllı cep telefonlarıyla vatandaşa da açıldı. Vatandaş; akıllı cep telefonu aracılığıyla Meclis’in faaliyetleriyle ilgili bilgilere ulaşabilecek, Meclis TV’yi canlı izleyebilecek. Geçen Mart ayında, akıllı telefonlar aracılığıyla milletvekilleri ve personelin hizmetine sunulan “TBMM Mobil Uygulaması”, vatandaşa da açıldı.
Vatandaş, akıllı cep telefonlara yüklenen mobil uygulamayla; “yasama faaliyetleri”, “denetim faaliyetleri”, “milletvekillerimiz”, “Meclis gündemi”, “basın medya”, “kütüphane” ve “TBMM Hakkında” gibi ana başlıklarda Meclis’le ilgili güncelbilgilere erişebilecek.
“TBMM hakkında” başlığı altında, bir çok konuylailgili bilgiler yer alıyor. “Tarihçe” bölümünde Osmanlı döneminde Parlamenter yaşam, TBMM’nin açılması, TBMM isminin benimsenmesi ve kabulü ile 1921-1924-1961-1982 Anayasaları yer alıyor. “TBMM’nin yapısı, görevleri veişleyişi” bölümünde, İçtüzük, Meclisin yerleşke düzeni ile kütüphaneden nasıl yararlanılacağıyla ilgili bilgilere yer veriliyor.
“Milletvekilleri” bölümünde; milletvekillerinin nasıl seçildiği, danışmanlar ve sekreterler ilegörevleri yer alıyor.
Vatandaşlar, bu uygulama sayesinde milletvekilleri ile nasıl görüşülebileceğini ve iletişim kurabileceğini, milletvekilleri ilegörüşmek için en uygun zamanı öğrenebilecek; bir belgenin milletvekiline nasıl ulaştırabileceği bilgisine sahip olacak.
“TBMM albümü” bölümünde, TBMM’nin (1939-1961) inşaat sürecine ilişkin fotoğraflar, TBMM açıldıktan sonraki ilebugünkü haline ilişkin fotoğraflar ve TBMM Kampüsüyle ilgili fotoğraflar yeralıyor.
“Milli saraylar” bölümünde ise saray, köşk ve kasırların isimleri, sosyal tesisler, kafe ve restoranların hangi saatler arasında hizmet verdiği vehediyelik eşya mağazalarıyla ilgili bilgilere yer veriliyor. Vatandaş, ayrıca bu uygulama üzerinden görüş ve önerilerini de dile getirebilecek.
Vatandaş, bu uygulamayla, milletvekillerine sunulan hizmetten farklı olarak sadece günlük gazeteler ve Anadolu Ajansı’na ulaşamayacak.
“Vatandaşlar, uygulamayla GenelKurul çalışmalarını, sadece saat 15.00-19.00 ile 14.00-19.00 saatleri arasında değil, bu saatler dışında da izleyebilecek.
Şu ana kadar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanların da yer aldığı yaklaşık 500 milletvekili, kendi cep telefonuna veya tablet bilgisayarına “TBMM Mobil Uygulamasını” yükledi.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ