Teknolojiye Daha Net Bakın - 25 Şubat 2013
  • 306 views
  • 25 Şubat 2013
  • 0
  •  

Maymunlar da beyin jimnastiği yapıyor!


Bilim insanları maymunların tıpkı insanlar gibi beyin jimnastiği yaptığını ve insanları bir bulmacayı tamamladığında nasıl tatmin oluyorsa maymunların da aynı duyguyu yaşadığını belirtti.
İnsanlarla maymunlar aarsındaki bir benzerlik daha ortaya çıktı. İnsanlardaki bulmaca bağımlılığı gibi şempanzelerin de beyin jimnastiğini araştırmalar ortaya koydu. Araştırmada sonunda ödül olsun ya da olmasın maymunların kendini bulmacaya kaptırdığı tespit edildi.
Bedfordshire’daki Whipsnade Hayvanat Bahçesi’nde görevli bilim insanları altı şempanze için kırmızı zarı hareket ettirerek boru düzeneği içinde bir kaba atmayı amaçlayan oyun oluşturdu. Hedefe ulaştıktan sonra oyuncular çubukları deliğe iterek zarın yönünü değiştiriyor. Aynı deney zar yerine Brezilya kestanesi ile yapıldı. Böylece başarıları tatı bir sonuç getirdi.
Londra Zooloji Topluluğu’ndan Fay Clark “Sonuçta gördük ki maymunlar sonunda ödül olsun ya da olmasın bir bulmacayı tamamladı. Bu bize tıpkı insanlar gibi bulmaca gözmekten tatmin olduklarını gösteriyor ve bundan haz alıyorlar” dedi.
Hayvanat bahçesindeki deneye katılan maymunların hepsi yetişkin ve oyun için herhangi bir ileri eğitim almadılar. Clark öncülüğünde yapılan araştırmanın bulguları American Journal of Primatology dergisinde yayımlandı.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ