Teknolojiye Daha Net Bakın - 23 Ocak 2013
  • 326 views
  • 23 Ocak 2013
  • 0
  •  

Mars’taki komşularımız mikroorganizmalar!


Bir grup bilim insanı Mars’ta yaşam olduğuna dair güçlü kanıtlar olduğunu iddia ediyor. Onlara göre bu, bildiğimiz bir yaşam değil, sadece mikroorganizmaların yaşayabileceği bir ortam.
Mars’ta yaşamın olup olmadığı bilim insanlarının ilgi alanından hiç çıkmadı. Kızıl Gezegen konusunda binlerce araştırma yapan bilim insanlarına göre, Mars’ın yüzeyindeki mineraller yaşam olduğuna dair güçlü kanıt. Ancak bu yaşam, bildiğimiz insan formundan çok uzak. Uzaylı komşularımız büyük ihtimalle basit bir mikroorganizma.
Aberdeen Üniversitesi Doğal Tarih Müzesi’nin öncülüğünde yapılan araştırmada gezegenin yüzeyinde bulunan bileşimler yaşam olduğuna dair kanıtlar içeriyor. NASA’nın Mars Keşif Uydusu, ESA’nın Mars Ekspres uzay aracından elde edilen verilere göre gezegen üzerinde bulunan kil ve minerallerin kimyasal düzenleri suyla ilgili. Buna bağlı olarak Dünya’da yüzey altında yaşayan basit mikroorganizmalar, Mars’ta aynı canlıların yaşayabileceğine bir kanıt.
Doğal Tarih Müzesi’nden Dr. Joseph Michalski “Bütün bileşenler yaşamı gösteriyor, ancak sadece küçük basit hücreler bu koşullarda yaşayabilir. Eğer Mars’ta kesinlikle bir yaşam yok denilirse şaşırırım” dedi.
Uzmanlara göre Mars’taki derin kraterler göl ütretebilecek yapıda ve onlar kil ve karbon mineralleri içeriyor.
Dr. Michalski, Nature Geoscience dergisinde çıkan yazısında “Dünya’da yaşamın nasıl şekillendiğini bilmiyoruz ama akla gelen yaşamın başlangıcının toprakaltında başladığıyla ilgili” dedi. Dr. Michalski “Mars’taki kayalar incelendiğinde Dünya’nın jeolojik tarihiyle benzerlik gösterdiğini görürüz” dedi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ