Teknolojiye Daha Net Bakın - 19 Ocak 2013
  • 284 views
  • 19 Ocak 2013
  • 0
  •  

Mars’ta nehir yatağı!


Gökbilimciler Kızıl Gezegen Mars’ın yüzeyinde nehir yataklarını andıran çizgilerin gizemini araştırıyor. Uzay teleskobunda görünen bu yataklar, bir zamanlar Mars’ta suyun olup olmadığına dair araştırmalara ışık tutabilir.
Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Mars’tan elde ettiği yeni görüntüleri yayınladı. Yayınlanan bir grup fotoğrafta Mars’ın yüzeyine dair önemli bilgiler veriliyor. Görüntülerde Mars’ın yüzeyinde bir uçtan diğer uca ulaşan bir nehir yatağına benzer yarıklar yer alıyor.
ESA’nın Mars Express’ten elde ettiği fotoğraflarda görülen Reull Vallis vadisindeki nehire yatağına benzer yarıkların Mars’ta bir zamanlar nehirlerin aktığına işaret olarak değerlendiriliyor.
‘Nehir yatağı’nın 1500 km uzunlukta, 7 km genişlikte ve 300 metre derinlikte olduğu belirtildi. Uzmanlar, Mars’taki yatakların Dünya’yı etkileyen buzul aşındırmasının şekilleriye benzerliğine dikkat çekiyor. Uzmanlar yapıların bundan 3.5 milyar ve 1.8 milyar yıl önce sona erdiğine inanılan Hesperyan Çağı’nda oluştuğunu düşünüyor.
Ancak bilim insanları Dünya’daki Buzul Çağı ile Mars’taki Reull Vallis’teki yapıların benzerliği ile ilgili bir şey söylemenin zor olduğunu belirterek “Dünya ile MArs’ın geçmişi aynı olmayabilir” açıklamasını yapıyolar.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ