Teknolojiye Daha Net Bakın - 30 Mart 2013
  • 253 views
  • 30 Mart 2013
  • 0
  •  

Mars’ın Everest’inden inanılmaz görüntü!


Mars’ta araştırma yapan Curiosity uzay aracı Gale Krateri’nin ortasından yükselen bir dağın görüntüsünü gönderdi. Aeolis Mons adı verilen dağın yüksekliği 5.5 km olarak belirtildi.
Mars’ta araştırma yapması için geçen yıl ağustos ayında Kızıl Gezegen’e gönderilen Curiosity uzay aracı Gale Krateri’nin ortasından yükselen bir dağın panaromik görüntüsünü Dünya’ya geçti.
Curiosity’nin geçtiği fotoğraftaki dağın yüksekliğinin 5 buçuk kilometreyi bulduğu belirtildi. Önceki hafta bilgisayar sistemindeki arıza nedeniyle çalışmalarına ara veren Curiosity’nin resmini gönderdiği dağa henüz resmileşmese de Mount Sharp (Keskin Dağ) adı verildi.
2.5 milyar dolar harcanarak AMrs’a gönderilen uzay aracının 100 milimetre telefoto lens kamerasından onlarcasını kullanarak çektiği resimlerin iki versiyonu yayınlandı. Birisi beyaz ağırlıklı, dağın Dünya’daki gibi görüntüsü, diğeri ise kızıla çalan daha ham bir görüntü.
Beyaz ağırlıklı görüntünün Mars’ta hayat olup olmadığı ile ilgili araştırma yapan bilim insanlarının çalışmalarına yardımcı olabileceği ifade edildi.
Curiosity son olarak Mars’ta kazı yaptığı kaya parçalarının resmini göndermiş ve elde ettiği toz parçalarının analizini yapmaya başlamıştı.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ