Teknolojiye Daha Net Bakın - 22 Haziran 2013
  • 258 views
  • 22 Haziran 2013
  • 0
  •  

Mars’ın atmosferinde zengin oksijen vardı!


Uzmanlar bundan dört milyar yıl önce Mars’ın atmosferinde zengin oksijen olduğunu ileri sürdü. Mars göktaşları ile Mars yüzeyindeki kaya parçalarının analizlerini karşılaştıran uzmanlar Kızıl Gezegen’de Dünya’dan daha fazla oksijen olduğunu öne sürdü.
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın uzmanları Mars’ın atmosferinde bundan 4 milyar yıl önce zengin oksijen bulunduğunu söyledi. Uzmanlar Dünya atmosferi ile karşılaştırıldığında Kızıl Gezegen’in atmosferindeki oksijen yoğunluğunun daha fazla olduğunu ileri sürdü.
Nature dergisinde yayımlanan bir çalışmada NASA’nın gezgin uzay aracı Spirit’in tespit ettiği Gusev Krateri’ndeki kaya parçası ile Dünya’daki Mars göktaşının inceleyen uzmanlar ikisi arasındaki farkı açıkladı. Oxford Üniversitesi’nden Prof. Bernard Wood ve arkadaşlarının kaleme aldığı makalede Gusev Krateri tabanındaki 3.7 milyar yıllık taşın bileşimindeki yüksek nikelin, en üstteki Mars örtüsünün erken oksidasyonunun sonuncu olduğuna karar verildiği ifade edildi.
Uzmanlar oksidasyonun örtü içindeki genç materyal derinliğinin az etkilenmiş şekli olduğunu söyledi. Bu materyal son patlama olayları boyunca uzayın içinden çıkarıldı ve sonunda Dünya’ya meteor olarak düştü.
Çoğu Mars göktaşları 1.4 milyar ila 180 milyon yılları arasında Dünya’ya düştü ve Mars’ın yüzeyindeki parçalardan çok daha genç Bilim insanları bu göktaşlarını kullanarak Mars’ın nasıl evrimleştiğini anlamaya çalışıyor.
Wood’a göre yüzey taşları göktaşlarından beş kat daha fazla nikel içeriyor. Bu da bir zamanlar Mars’ta çok fazla oksijen olduğuna işaret ediyor.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ