Teknolojiye Daha Net Bakın - 27 Ocak 2013
  • 246 views
  • 27 Ocak 2013
  • 0
  •  

Lumia’dan da aradığını bulamadı!


Nokia, kaybettiği pazar payını geri kazanmak için geçtiğimiz aylarda piyasaya sürdüğü akıllı telefonu Lumia’dan da aradığını bulamadı. Akıllı telefon pazarına ayak uydurmakta geç kalarak rakiplerinin gerisinde kalan Nokia, kaybettiği pazar payını yeniden kazanmak amacıyla geçtiğimiz aylarda piyasaya sürdüğü akıllı telefon Lumia’dan da aradığını bulamadı.
Finlandiyalı teknoloji devi Nokia, üçüncü çeyrekte 2,9 milyon adet seviyesinde gerçekleşen Lumia serisi akıllı telefon satışını dördüncü çeyrekte 4,4 milyon adete çıkarmayı başarsa da, söz konusu artış analistleri memnun etmedi.
Özellikle Kuzey Amerika’daki satışlarını son çeyrekte yüzde 40 oranında artırarak 700 bin mobil cihaza çıkaran şirket, 1 milyonluk satış beklentisini yakalayamadı.  Araştırma Şirketi IDC Analisti Francisco Jeronimo, Nokia’nın 700 bin adet satış gerçekleştirdiği Kuzey Amerika’da on milyonlarca iPhone ile Android satışı gerçekleştirdiğini kaydederek şirket satışlarının 1 milyonluk satış tahminin altında kaldığını belirtti.
Şirket CEO’su Stephen Elop, Nokia’nın küresel geri dönüşünde ABD’nin kilit pazar olduğunu söylemişti.
Danske Bank Analisti Landeman, Nokia’nın, Apple ve Android kullanıcıları ile iletişim kurmakta başarıyı yakalayamadığını kaydederek Kuzey Amerika’da 700 bin olarak gerçekleşen satış rakamı ile Nokia’nın bu bölgede pazar payını arttırmasının mümkün olmadığını söyledi.
Geçen yılı 4,4 milyar Euro ile kapatan Nokia, 143 yıllık tarihinde ilk kez .kâr payı ödemeden mevcut nakit rezervini koruyacağını açıkladı.
Nokia’nın hayalkırıklığı yaratmasının ardından bir önceki gün yüzde 5,5 oranında düşen hisseleri, 4,2 oranında düşüşle 3,16 euroya geriledi. Şirket, Şubat 2011’den bu yana yarı değerinden fazlasını kaybetti.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ