Teknolojiye Daha Net Bakın - 20 Ekim 2013
  • 268 views
  • 20 Ekim 2013
  • 0
  •  

Londra ile Sydney arası 2.5 saat olacak!


İngiliz milyarder sesten hızlı uzay araçlarıyla yolcu taşımayı planlıyor.İngiliz milyarder Richard Branson’ın sahip olduğu Virgin Galactic şirketi, yörüngealtı uçuşlar yapması için tasarlanan uzay araçlarını ulaşım için de kullanmayı amaçlıyor. Uzay’a çıkması için deneme uçuşları devam eden SpaceShipTwo aracı, bir gün Londra-Sydney uçuşlarını 2.5 saate indirebilir. 10 dakikanın altındaki yörüngealtı uçuşlarla yerçekimsiz ortamın tecrübesini herkese sunmak isteyen Virgin Galactic, yolcu taşımacılığı alanında da rol oynamak istiyor.
SpaceShipTwo uzay aracı ve WhiteKnightTwo ana gemisiyle deneme uçuşlarına devam eden Virgin Galactic, en son Eylül ayında 21 metre irtifada başarılı bir uçuş gerçekleştirdi. Şirketin tricari direktörü Stephen Attenborough, “Eğer ilk adımı başarıyla tamamlarsak, yolcu taşımacılığı için de güvenli bir uçuş sunabileceğimizi göstereceğiz” dedi. Attenborough, bir gün Londra-Sydney arasındaki uçuşları 2.5 saate indirebileceklerini, ayrıca karbondioksit salınım oranının ciddi oranda azalacağını belirtti. Virgin Galactic’in süper hızlı uçakları, roketinden yayılacak gazları atmosfer dışına atacağı için küresel ısınmaya etki etmeyecek.
Koltuk fiyatı 250 bin dolardan başlayan ve 500 bin dolara kadar çıkan SpaceShipTwo uzay aracının, 2014 sonunda seferlere başlaması hedefleniyor.

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ