Teknolojiye Daha Net Bakın - 19 Ocak 2013
  • 326 views
  • 19 Ocak 2013
  • 0
  •  

Leke tutmayan kumaş üretildi!


Yemek yerken sık sık yemeği üzerine dökenler için çok önemli bir kumaş üretildi. Bilim insanları üzerinde alkol, kahve ve hatta yağ lekesi bırakmayan çok hafif bir kumaş üretmeyi başardı.
Michigan Üniversitesi’nden bir grup mühendisin yaptığı çalışmada üretilen kumaşın yüzde 95’ini hava oluşturuyor. Üretilen bu kumaş üzerine dökülen kahve, yağ, alkol ve hatta asit lekelerini tutmuyor. “Nefes alabilir” kıyafet de olarak adlandırılan bu yeni kumaş savaşta askerlerin korunması için de kullanılabilir.
Çok ince olan bu kumaşlar yüzde 95 düzeyinde hava içeriyor. Ve üzerine dökülen sıvılar yapışmadan zıplıyor. Ayrıca nefes alabilen giysilerden yapıldığı için asker ve bilim insanalrını kimyasallardan koruyaqbilir. Öte yandan gemi kazalarında da denizcilerin boğulmalarının da önüne geçebilir.
Journal of the American Chemical Society dergisinde çıkan araştırmayı kaleme alan Anish Tuteja “100 sıvıyla test edildi. Onlardan sadece ikisi bu kumaşa zarar verdi. Bunlar da buzdolabı ve klimalarda kullanılan kimyasallardan kloroflorokarbonlardı.
Laboratuvardaki deneylerde kahve, soya sosu, çiçek yağının yanı sıra zehirli hidroklorik ve sülfirik asitlerin kumaşın üzerinde durmadığı ortaya çıktı. Kumaş lastiğe benzeyen plastik parçacıkları ve sıvı dirençli çok ince küplerin birleşiminden yapıldı.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ