Teknolojiye Daha Net Bakın - 8 Mayıs 2013
  • 238 views
  • 08 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Kuzey Kutbunda endişe verici rekor!


Kutup bölgesindeki buzulların 2012 yılında rekor seviyede eridiği açıklandı.
Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki buzulların 2012 yılında rekor seviyede eridiğini bildirdi.
WMO’nun 2012 yılı raporunda, Ağustos-Eylül aylarının, 1850’den bu yana en sıcak geçen dönemlerden biri olduğu belirtildi.
Pasifik Okyanusu’nun bazı bölgelerinde deniz yüzeyi ısısının normalden daha soğuk olması anlamına gelen “La Nina” hava olgusuna rağmen 1850’de tutulmaya başlayan kayıtlara göre, 2012 yazının, en sıcak yazlar sıralamasında 9. sırada yer aldığı bildirildi.
Raporda, deniz buzulu seviyesinin, 4,18 milyon kilometrekareyle en düşük düzeye ulaştığı 2007 yılına göre yüzde 18 daha az olduğu vurgulandı.
“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ AÇISINDAN ENDİŞE VERİCİ”
WMO Genel Sekreteri Michel Jarraud, buzul miktarındaki azalmaları iklim değişikliği açısından endişe verici olarak nitelendirdi.
Jarraud, 2012 yılında kuraklık ve tropik siklonlar gibi etkenlerin de iklim değişikliğine sebep olduğunu belirterek atmosferin alt tabakasındaki sürekli ısınmanın endişeye yol açtığını vurguladı.
Michel Jarraud, sera etkisi yaratan gazların atmosferdeki birikiminin artması nedeniyle ısınmanın devam edeceğine dikkati çekti.
Sandy gibi kasırgaların artık daha çok su baskınlarına sebep olduğuna işaret edilen raporda, deniz seviyesinin 1880 yılına göre 20 cm arttığı da bildirildi.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ