Teknolojiye Daha Net Bakın - 1 Mayıs 2013
  • 254 views
  • 01 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Kurtarma yılanı!


Kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere yılan şeklinde bir robot geliştiren Amerikalı araştırmacılar, robotu, simüle bir enkaz ortamında kurtarma ekibine bağlı çalışan köpeklerle kullanarak denedi.Teknisyenler tasmalı iki köpeğe iliştirdikleri yılan robotu kapalı bir enkaz ortamını canlandıran bir düzeneğin içine gönderdi. Köpekler belirlenen yere varınca robotu serbest bıraktı.
Araştırmacılar bu teknoloji ile, köpeklerin giremeyeceği yerlerdeki kurtarma çalışmalarında kurbanları tespit etmek için yılan robotları kullanmayı hedefliyor. Çalışmalar, robotun enkaz içinde engelleri aşarak daha hızlı hareket edebilmesi üzerinde yoğunlaşıyor. Yılan robot, içinde bulunduğu ortama göre tek tek parçalarının açısını ayarlayarak hareket ediyor.
Köpeğin tasmasına bağlı olarak enkaz yerine gönderilen robot, köpeğin ilgisini çeken bir şey gördüğünde havlaması üzerine serbest bırakılıyor. Daha sonra robot, komuta merkezine bağlayan kanallar üzerinden çevresinin video görüntüsünü gönderiyor.
ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nin yürüttüğü bu çalışma, alanında tek değil.
Benzer bir çalışma yürüten Wood & Douglas adlı İngiliz şirketin sözcüsü Chris Bignell, daha önce köpeğin tasmasına iliştirilen bir kamera ile dışarıya görüntü gönderilmesi işini gerçekleştirdiklerini ifade etti.
Bignell, deprem gibi felaketlerde kurbanların kurtulmasını sağlayacak her türlü çalışmayı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Bangladeş’teki gibi acil durumlarda kurtarma çalışmalarını hızlandıracak her türlü katkının işe yaradığını söylüyor.
Bignell, “Fakat kurtarma köpeklerini kullanmanın hala bazı avantajları var. Köpek kurbanı göremese de kokusunu alır ve yerini bulur. Bu işi robotla yapamazsınız.” diyor.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ