Teknolojiye Daha Net Bakın - 12 Mayıs 2013
  • 317 views
  • 12 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Kredi kartını boşaltan cep uygulamaları!


Uygulama dünyası, akıllı cep telefonlarının olmazsa olmazı. Ama tüm bilgilerimizi sığdırdığımız bu cihazlar, yanımızdan hiç ayırmasak da hem bilgilerimizi hem de kredi kartımızı boşaltabilir.
İnternete bağlanan ve bilgisayarlar gibi yüklü bir işletim sistemi üzerinde çalışan akıllı telefonlar “aklı”nı aslında mobil uygulamalara borçlu. Bu uygulamalarla telefonlar, televizyonundan hava durumuna, haberlere, anlık ücretsiz mesajlaşmalardan sosyal ağlara ve oyunlara kadar yüzlerce özelliği bizlere sunabiliyor. İnterneti de artık cebinize koyduysanız, şimdi elinizdeki telefonu nasıl daha akıllı kullanabileceğinize sıra geldi. Bunun için tek başvuru noktanız kullandığınız telefonun işletim sisteminin resmi uygulama mağazası olmalı (iPhone için App Store, Android için Google Play, Blackberry için App World ve Windows için Windows Phone). Bu kaynakların dışından yüklenecek olan uygulamalar, cihazınızı virüs ve diğer tehditlere açık hale getirecektir. PUANI DİKKATE ALINHatta mağazalara bile bu tarz riskleri içeren bazı uygulamaların girebildiği düşünüldüğünde, indirdiğiniz uygulamanın önce kullanıcı yorumlarını okumak, verilen puanı dikkate almak sürprizlerle karşılaşmamak açısından önemli.
Limiti düşük kartla uygulama indirin
Ücretsiz uygulamalar indirmek için cihazınızı aktive ederken oluşturduğunuz mağaza (Apple, Google vs) kimliği ve parolası yeterli. Ücretli uygulamalar içinse bir ödeme yöntemi seçmeniz gerek. Bunun için en yaygın yöntem kredi kartı ve arkasındaki 3 haneli güvenlik kodunun, online mağazaya kayıt ettirilmesi. Ancak düşük limitli kredi kartınızla bu işlemleri yapmanız ya da bankanız aracılığıyla bir sanal kart oluşturmanız veyahut ön ödemeli, uygulama satın alma kartlarından edinmeniz her zaman için daha güvenli.
‘Otomatik’ değil ‘elle’ güncelleyin
Uygulamaların sizden 33’ü bulan farklı kalemde kişisel bilgiye erişim izni aldığını dikkate alırsak, indirilen uygulamanın “güvenilir” olması kritik konu. Yoksa ne Türkiye’deki kullanıcıların en popüler uygulamalardan birinin yaptığı “çıplak gösteren kamera” diye bir kamera var ne de bilgilerinizi riske atmayan bir “seksi videolar” uygulaması. Uygulama indirirken karşınıza çıkan, “Otomatik olarak güncellensin mi?” seçeneği de kısıtlı internet paketi olanlar için sorun yaşatabilir. “Ben bu kadar internet kullanmadım” şikâyetinde bulunmak istemiyorsanız güncellemeleri elle yapın. Gazete ve dergi gibi aboneliklerde ise “otomatik” seçeneği, siz vazgeçene kadar kredi kartınızdan “otomatik” ücret çekimi yapar.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ