Teknolojiye Daha Net Bakın - 31 Mart 2013
  • 256 views
  • 31 Mart 2013
  • 0
  •  

Kilit ekranı hakkında her şey!


Cebinizin kilit ekranı ne kadar güvenli?
Cebinizin kilit ekranı onu gerçekten koruyor mu? Onu daha sağlam hale getirmek için ne yapmalısınız?Son zamanlarda iPhone ve Samsung’un Galaxy ceplerinde ortaya çıkan kilit ekranı açıkları, kilit ekranının güvenilirliğini sarstı. Peki telefonunuzun güvenliğini nasıl sağlayabilirsiniz?
Açıklar tam olarak sizi nasıl etkileyebilir?
iPhone’da son zamanlarda ortaya çıkan iki kilit kodu açığı da sadece telefon uygulamasına erişmeye izin veriyor. Giriş ekranına ulaşmak ise mümkün olmuyor. Bunun anlamı, telefonunuzu ele geçiren kişinin kilit ekranını aşarak telefon edebilmesi, kişilerinizi düzenleyebilmesi veya silebilmesi ve “yeni resim ekle” seçeneğini kullanarak fotoğraflarınıza bakabilmesi. Dolayısıyla endişelenmek için yeterli sebebiniz var. Samsung Galaxy ceplerini etkileyen açık ise giriş ekranının (veya son olarak açılan ekranın) çok kısa bir süre (1 saniyeden kısa) görünmesini sağlıyor. Başta endişe edilecek bir durum yok gibi görünse de saldırgan, telefonunuza kilidi tamamen açmaya yönelik bir uygulama indirecek kadar zaman verebilir. Samsung ve Apple, bu sorunların farkında. Apple, iOS geçtiğimiz günlerde yayınladığı 6.1.3 güncellemesiyle açıklardan bir tanesini kapatmış bulunuyor. Ancak Apple’ın son yamasının hemen ardından yeni bir açık daha ortaya çıkmış durumda. Samsung ise açığı onarmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.Parolanız sizi tamamen korumaz
Telefonunuz, aslında sadece bu açıklar yüzünden güvenliğini yitirmiş değil. Ceplerin parola ekranlarının tam bir güvenlik sunduğunu söylemek güç. Cebinizi bir kilit ekranıyla korumanız, onun üzerindeki verileri şifreyle korumanız anlamına gelmiyor. Verilerinizi şifrelemek istiyorsanız, Android ayarlarındaki şifreleme seçeneğini kullanabilirsiniz. Android ve iOS’taki 4 haneli şifreyi kırmak çok güç değil. Örneğin Brute force tekniği ile yaklaşık 10 bin parolayı deneyerek parolanızı kırabilir. Bunun yanında kilit ekranı sizi XRY, MPE gibi direkt erişim araçlarından korumayacaktır. iOS’daki Data Protection API verilerinizi şifreleyebilir ve koruyabilir, ancak bu API’yı kullanmak uygulama geliştiricilerinin insiyatifinde.
Kilit ekranı parolasıyla uğraşmaya değer mi?
Elbette değer. Kilit ekranı sayesinde telefonunuzu çalan bir kişinin işini zorlaştırmış olursunuz. Telefonunuzu çalan hırsızın kilit ekranını aşma yöntemlerini bilmiyor olma ihtimali de bulunuyor. Ancak kilit ekranı korumasının tek başına yeterli olmayacağını, şifreleme işlevlerinin ise kusursuzluktan çok uzak olduğunu hatırda bulundurmanız gerekiyor. Size önerimiz ise Apple’ın Find My iPhone veya üçüncü parti uygulama Prey’den faydalanmanız. Bu araçlarla cebinizin izini uzaktan sürebilir, çalınması halinde verileri uzaktan silebilirsiniz.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ