Teknolojiye Daha Net Bakın - 24 Ocak 2013
  • 331 views
  • 24 Ocak 2013
  • 0
  •  

Kara delikler nasıl bir şey?


Bilim insanları görünmez olan kara deliklerin resmini yaptı. Tahmini yapılan resimde kara deliklerin Dünya’dan görünüşü balondan çok hilal şeklinde olduğu belirtildi.
Gökbilimciler bugüne kadar sırrına tam olarak erilmemiş kara deliklerin olası görüntüsünü çıkardı. Ancak uzmanlara göre yapılan bu resmin doğru olup olmadığını kontrol edecek bir teknoloji henüz icat edilmedi.
Kara deliklerin uzayda var olduğu bilinir ancak görünmezler. Işık bile onun çekim gücünden kaçar. Ancak kara deliklerin de bir sınırının olduğuna inanılır.
Berkeley Üniversitesi’nden Ayman Bin Kamruddin öncülüğünde bir grup gökbilimci kara deliklerin nasıl bir şey olduğunu resimleştirmeye çalıştı. Amerikan Gökbilimciler Topluluğu’nun 221. toplantısında sunulan resim, ilk olma özelliğini taşıyor.
Gökbilimciler kara deliklerin bir hilal şeklinde olduğunu tahmin ediyor. Kamruddin, LiveScience’a yaptığı açıklamada “Bir kara deliğin etrafında gerçekten ilginç olaylar sürüyor. Onlar ışığı bile yutuyorlar. Teknik olarak biz bir kara delik görmeğimizi söyleyebiliriz. Ama bu olayın etkili bir şekilde çözdüğümüzü düşünüyoruz” dedi.
Kamruddin bu yeni resmin henüz inşa aşamasında olan yeni projeyle daha da açıklığa kavuşabileceğini söyledi. Gökbilimci Jason Dexter ise beş yıl sonra kara deliklerin resminin daha net ortaya çıkabileceğini belirtti.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ