Teknolojiye Daha Net Bakın - 2 Şubat 2013
  • 261 views
  • 02 Şubat 2013
  • 0
  •  

Kansere karşı GDO’lu virüs!


Bilim insanları tarafından geliştirilen genetiği değiştirilmiş herpes virüsünün rahim ve meme kanserinin yayılmasını engelleyebileceği belirtildi.
Laboratuvar ortamında geliştirilen GDO’lu herpes virüsünün rahim ve meme kanserinin yayılmasının önüne geçmede önemli rol oynayacağı açıklandı. Uzmanlar virüsün kanser tedavisinde yeni bir yöntemin başlangıcı olabileceğini düşünüyor.
Bilim insanları genetiği değiştirilmiş virüsü insanda gelişen meme ve rahim kanseri tümörlü farelere enjekte ettiklerinde onlarda yayılmanın belirgin şekilde durduğu gözlemlendi.
İtalya’daki Bologna Üniversitesi’nden Prof.  Gabriella Campadelli-Fiume “Dünyanın birçok bölgesindeki laboratuvarlar onkolitik adı verilen virüsleri kanser hücrelerine karşı kullanıyor. Onkolitik herpes virüslerinin yapılan deneylerde virüsleri zayıflattığı görüldü. Biz ilk kez herpes virüsünü yeniden programladık ve kanser hücrelerinin içine koyduk ve kanser hücrelerini öldürme kapasitelerini tespit ettik” dedi.
İngiliz Dail Mail gazetesinde yer alan habere göre araştırma Public Library of Science Pathogens adlı online dergide yayınlandı. Genetiği değiştirilmiş virüsün rahim ve meme kanserinde etliki olduğu ancak akciğer kanserinde engelleyici bir etkisinin olmadığı belirtildi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ