Teknolojiye Daha Net Bakın - 26 Nisan 2013
  • 200 views
  • 26 Nisan 2013
  • 0
  •  

Kadınlar bunu çok yapıyor!


Cep telefonunu kontrol etme isteği en az esnemek kadar bulaşıcı.
ABD’nin Michigan Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı bir araştırma cep telefonunu kontrol etme isteğinin en az esnemek kadar bulaşıcı olduğunu ortaya çıkarttı.
Araştırmaya göre bir kişi telefonunu kontrol eder ya da Facebook’a girerse, karşısında oturan kişi de telefonunu kontrol etmek için dayanılmaz bir istek duyuyor. Uzmanlar özellikle kadınların telefon kontrolü konusunda iradelerinin düşük olduğunu söylüyor. Araştırma kapsamında 2011 yılının Ocak ile Nisan ayları arasında üniversite kampüslerinde ve restoranlarda öğrencileri gözlemleyen araştırmacılar, gençlerin ortalama 10 saniyede bir telefonlarını kontrol ettiğini ve birlikte oturan iki kişiden birinin telefonunu kullanması durumunda ikinci kişinin de mutlaka telefonuna göz attığını ortaya çıkarttı. Araştırmanın başında bulunan Dr. Daniel Kruger “Bizi en çok şaşırtan insanların ne kadar sık telefonları ile etkileşime girdiğini görmek oldu” dedi. Kruger “İnsanlar birinin mesajlarını kontrol ettiğini görünce kendi mesajlarına bakma isteği duymaya başlıyor” dedi. SEBEBİ DIŞLANMA KORKUSUAraştırma sonucunda öğrencilerin 20 dakikalık bir zaman diliminin ortalama yüzde 24’ünü telefonlarını kullanarak geçirdiğini ortaya çıkarttı.
Kruger bu durumun sosyal olarak dışlanma korkusunun bir sonucu olduğunu düşünüyor. Ona göre bir kişi telefonuyla ilgilendiğinde kendini dışlanmış hisseden arkadaşı başka insanlarla iletişime geçmek ya da meşgul görünmek amacıyla telefonuna yöneliyor.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ