Teknolojiye Daha Net Bakın - 21 Mart 2013
  • 227 views
  • 21 Mart 2013
  • 0
  •  

Jüpiter’in ayına inilebilecek mi?


Jüpiter’in buzlarla kaplı uydusu Europa, gelecekteki uzay yolculuklarının en önemli hedeflerinden biri.Jüpiter’in buzlarla kaplı uydusu Europa, derinliklerinde yaşam için gerekli koşulları barındırabilecek bir okyanus bulunduğu için gelecekteki uzay yolculuklarının en önemli hedeflerinden biri.Ancak buraya iniş yapma girişimlerinin önünde büyük bir engel olabilir: Yükseklikleri 10 metreyi bulan sivri buz çıkıntıları…
ABD’de düzenlenen bir konferansta, Europa’nın “penitentes” denilen uzantıların oluşması için ideal koşullara sahip olabileceği belirtildi.
Bilim insanları, suyun buzun üzerine çıktığı bazı alanlardan örnek almak için Europa’ya bir araç göndermek istiyor. Bu alanların sondaj yaparak birkaç kilometre derinlikteki okyanustan örnek almaya uygun olacağı düşünülüyor.
Uydunun üzerinde buz uzantıları bulunduğuna dair teorinin ayrıntıları açıklanırken, araştırmacılar da Europa’ya robot uzay aracı gönderilmesi yolundaki önerilerini dile getirdiler.
Buz uzantıları, Paskalya törenlerindeki geçit alaylarında tövbekârları temsil edenlerin taktığı sivri külaha benzediği için İspanyolca’da tövbekârlar anlamına gelen “penitentes” adıyla anılıyor.
Dünyada bu tür uzantılar sadece And dağları gibi yüksek bölgelerde oluşuyor.
Güneşin açısı
Buz uzantıları ancak karlı yüzeydeki çıkıntıların güneş ışığından etkilendiği durumlarda ortaya çıkıyor.
Teksas’ta düzenlenen bir konferansa penitentes teorisini sunan Dr. Daniel Hobley, bunun için ayrıca güneşin mümkün olduğunca tepede olması gerektiğini söylüyor: “Yüksek bir açıdan gelen ışık, çıkıntıların iki yanını da aydınlatarak erimesine neden oluyor” diyor Hobley.
Europa med-cezir olayları bakımından Jüpiter’den, Jüpiter de güneşten etkilendiği için buzlu yüzey bu tür oluşumlara elverişli.
Hobley, Europa’nın yüzeyindeki buzun, havanın soğuk ve kuru olmasından dolayı sıvı aşamasına gelmeden buhara dönüşebileceğini vurguluyor; durum buysa ve güneş ışınlarının etkisiyle şekilleniyorsa buzulların bu özelliklere sahip olacağını kaydediyor.
Bilim insanları yakında Europa’ya bir robot göndererek alacakları su örneklerinin “tadına bakmak” istiyorlar. Bu ay yayımlanan bir araştırma, buzlu yüzey altındaki geniş okyanustan, yüzeye tuzlu sular yükseldiği izlenimini yaratıyor.
Hobley ile birlikte penitentes teorisine dair konferans bildirisini kaleme alan Mike Brown, artık yüzey ile okyanusun ilişkisinin bilindiğini söylüyor.
NASA, Avrupa Uzay Ajansı ile birlikte 2020 yılında Europa’nın yörüngesine bir uzay aracı göndermeyi planlıyordu, ancak bütçe sıkıntısı nedeniyle bu projeden vazgeçilmişti.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ