Teknolojiye Daha Net Bakın - 13 Ocak 2013
  • 312 views
  • 13 Ocak 2013
  • 0
  •  

İşyerinde Facebook baskısı!


Japon yönetecilerin, çalışanlarına Facebook baskısı yaptığı ortaya çıktı. Çalışanlarından sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta kendilerini arkadaş olarak eklemesini hatta gönderilerini beğenmesi için baskı yapan yöneticiler, ülkenin önde gelen Yomiuri gazetesine haber oldu.
‘GÖNDERİLERİ BEĞEN’Gazetenin haberine göre, Yokohoma’daki bir şirkette part-time olarak çalışan bir kişi, yöneticisinden “Facebook kullanıyor musun? Arkadaşlık teklifi gönder” şeklinde bir mesaj aldı. İstemeyerek de olsa bu isteği kabul eden çalışan daha sonra yöneticisinden “gönderilerini beğenmesi” yönünde bir mesaj daha aldı.
Gazeteye konuşan çalışan, “İşyerinde olmadığı süre içinde yöneticimi düşünmek istemiyorum.” dedi. Aynı baskıya maruz kalan başka bir kişi de, “Facebook listesinden çıkarsam iş yerindeki ilişkilerim bozulacak. Başka seçeneğim olmadığı için gönderilerini beğenmek durumunda kalıyorum.” diye konuştu.
Tokyo merkezli Japonya Online Danışma Merkezi’nden yetkililer, bu tür sorunla karşılaşan çalışanların arttığını belirtti. Japon gazetesi, üst düzey yöneticilerin de sanal alemde problem yaşadıklarını belirtti. 40 yaşlarında bir yöneticinin, çalışanlarıyla daha yakın olabilmek için Facebook gibi sitelere üye olduğunu ancak hiçbir arkadaşlık teklifinin kabul edilmeyince sorun yaşadığı belirtildi.
İnternet araştırma şirketlerinden Macromill’in geçen şubat ayında 500 Facebook kullanıcısı arasında yaptığı bir araştırmaya göre, bu kişilerin yüzde 42’si üst düzey isimlerin arkadaşlık teklifinden rahatsızlık duyuyor. Kadın çalışanlar arasında bu oran yüzde 54’e çıkıyor. Şirketten bir yetkili, “Şirketin alt düzeyindeki kadın çalışanlar, bu tür isteklerinden daha çok rahatsız oluyor.” diye konuştu.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ