Teknolojiye Daha Net Bakın - 8 Şubat 2013
  • 259 views
  • 08 Şubat 2013
  • 0
  •  

İPad vücut dengesini bozuyor!


Yatmadan önce iki saat iPad’de film izlemek ya da internette sörf yapmak ciddi uyku sorunlarına yol açabilir. Uzmanlar ekran ışıklarının kısılmasını öneriyor.
New York Rensselaer Polytechnic Enstitüsü Işık Araştırma Merkezi’nin yaptığı çalışmada iPad’in yaydığı ışık incelendi. Merkezde uzman olarak çalışan Mariana Figueiro iPad’in iki saat boyunca yaydığı ışığın vücut saatini önemli ölçüde etkilediğini belirtti. Normal koşullarda vücut gece uykuya yardımcı olacak hormon salgılar. Ama Figueiro’ya göre iPad ve dizüstü bilgisayarlar uyku getiren melatonin hormonunun salgılanmasını engeller.
Scientific American dergisinde çıkan araştırmaya göre ekranda yayılan parlak ışıklar yıllar sonra vücudun sirkadyen sistemini bozar ve ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Uzmanlara göre mevcut tablet bilgisayarlardan alınan mavi ve beyaz ışık aralığı hormonları etkiliyor ve uykunun ertelenmesini sağlıyor.
Uzmanlar gelecek nesil tablet bilgisayarların insanın günlük devir sistemine uygun şekilde tasarlanması gerektiğine vurgu yapıyor. Buna olası çözüm ise kullanıcıların ekrandaki beyaz ışığı kısmaları öneriliyor. Uzmanlar tablet kullanıcılarına özellikle yatmadan önce bilgisayarlarının parlak ekranlarını kısma uyarısı yaptı.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ