Teknolojiye Daha Net Bakın - 13 Ocak 2013
  • 293 views
  • 13 Ocak 2013
  • 0
  •  

İnternet dünyasını şoke eden ölüm!


Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden Reddit’in kurucularından, internet aktivisti Aaron Swartz intihar etti. Bazı akademik belgeleri internette yaydığı için önümüzdeki günlerde mahkemeye çıkarılacak Swartz’un ölümüyle ilgili olarak ailesi ABD adalet sistemini ve savcıları suçluyor.Swartz’un New York’un Brooklyn mahallesinde bulunan evinde kendisini asmış halde bulunduğu bildirildi. 26 yaşındaki aktivist, önümüzdeki günlerde JSTOR arşivindeki bazı akademik makaleleri çalıp internette ücretsiz yayma suçlamasıyla mahkemeye çıkarılacaktı.
Suçlu bulunması halinde Swartz’un onlarca yıl hapis ve dev para cezalarıyla karşı karşıya kalacağı belirtiliyordu.
New York Adli Tabipliği’nden sözcü Ellen Borakove, Swartz’un Cuma gecesi öldüğünü belirtti. Genç aktivistin cansız bedeninin kız arkadaşı tarafından bulunduğu belirtildi.
AİLESİ VE İNTERNET DÜNYASI YASTASwartz ailesinden yapılan açıklamada, “Aaron’ın üç yeteneği yani sonsuz merakı, yaratıcılığı, zekası; empatisi ve çıkarsız, sonsuz sevme kapasitesi; adaletsizliğin kaçınılmaz olduğunu reddetmesi dünyayı ve hayatlarımızı çok daha aydınlık bir yer haline getirdi” denildi.
Dijital haklar konusuyla ilgilenen uluslararası sivil toplum kuruluşu Elektronik Cephe Vakfı’nın internet sitesinde yapılan açıklamada ise Swartz’un “sıra dışı bir hacker ve aktivist” olduğu ifade edilerek, “interneti açık bilgi ortamına dönüştürmek ve bu halde kalmasını sağlamak konusunda herkesten fazla emek verdiği” ifade edildi.
Swartz, daha çok gençken RSS denilen internet besleme formatlarını geliştirmişti. Bir süre önce Conde Nast’a satılan Reddit’in yanı sıra internet sansürüne karşı çıkan Demand Progress’in de kurucuları arasındaydı.
Ancak uzun zamandır depresyonda olduğu ifade edilen Swartz’un 2007 yılında yazdığı bir blog yazısında, “Elbette zaman zaman kendinizi mutsuz hissettiğiniz anlar olur. Belki sevdiğiniz biri sizi terk etmiştir ya da bir planınız çok kötü sonuçlanmıştır. Yüzünüz düşer. Belki ağlarsınız. Kendinizi değersiz hissedersiniz” yazdığı da haberlerde yer aldı.
HAFTAYA MAHKEMEYE ÇIKACAKTISwartz 2008 yılında MIT’nin hesabını kullanarak JSTOR arşivinden milyonlarca makaleyi, ücretsiz paylaşım sitelerinde yaymak amacıyla bilgisayarına indirdiği için 2011 yılında Boston’da gözaltına alınmıştı. Yolsuzluk yaptığı iddialarını reddeden Swartz’un önümüzdeki ay mahkemeye çıkarılması bekleniyordu.
13 farklı suçlamayla karşı karşıya olan Swartz’un ailesi, intihar nedeniyle savcıları suçladı. Ailenin açıklamasında, “Aaron’ın ölümü sadece basit bir şahsi trajedi değildir. Bu korkutma ve soruşturma açma yetkisini kötüye kullananan adalet sisteminin bir sonucudur. Massachusetts Savcılığı’nın ve MIT’nin kararları Aaron’ın ölümüne neden olmuştur” denildi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ