Teknolojiye Daha Net Bakın - 3 Şubat 2013
  • 247 views
  • 03 Şubat 2013
  • 0
  •  

İnsanoğlu aptallaşıyor mu?


Amerikalı bir araştırmacı, insandaki ortalama zekânın yavaş yavaş gerilediğini iddia ediyor. Binlerce yıl önce insanlar vahşi doğada küçük gruplar halinde yaşadıkları zaman hayatta kalmaları için zihinsel yetenek büyük bir önem taşıyordu. Ancak insanoğlu tarım yapmaya başladığından bu yana büyük topluluklar halinde yaşıyor ve bireysel zekâ eski önemini kaybetti diyor Kaliforniya Üniversitesi gelişim biyoloğu Gerald Crabtree, Trends in Genetics dergisinde.
İnsan zekâsı yaklaşık 2000-5000 gene bağlı ve beyinle ilgili bu kalıtım mutasyonlara çok yatkın. Crabtree, insan zekâsının 120 kuşaktan yani son 3000 yıldan bu yana adım adım zayıfladığını tahmin ediyor. Mesela antik Yunan’dan bir konuğumuz gelecek olsaydı, bu zaman yolcusu bizden daha zeki olurdu. Bu kişi bizden daha yaratıcı olduğu gibi daha iyi bir hafızaya sahip olurdu diyor araştırmacı.
Crabtree’nin tezi şöyle: Eskiden beynini kullanmayan insan beslenemez ya da vahşi hayvanlardan korunamazdı. Yani sadece en akıllıları hayatta kalmıştır. Bu ayıklanma baskısı insan zekâsının durmadan gelişmesini sağlamıştır. Oysa tarımın keşfedilmesinden sonra insanlar, zayıf bireylerin de korunduğu büyük gruplarda yaşamaya başladı ve artık büyük gruplarda daha çok ortaya çıkan hastalıklardan korunma çabası, zekâdan daha önemli hale gelmiştir.
Crabtree bu teziyle ortalama zekâ seviyesinin 20.yy’dan bu yana kuşaktan kuşağa geliştiğini söyleyen araştırmalarla zıt düşüyor. Bu fenomen zekâ araştırmacısı James Robert Flynn’ın ismine göre Flynn Etkisi olarak isimlendirilmiştir fakat Crabtree bunu şu şekilde görecelileştiriyor: Zekâmızdaki artış küçük bir gelişme. Ayrıca bu artış genetik mutasyonlarla değil daha iyi eğitimle ilgilidir.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ