Teknolojiye Daha Net Bakın - 10 Ocak 2013
  • 311 views
  • 10 Ocak 2013
  • 0
  •  

İnsana en yakın çocuk robot!


Bir yaşındaki çocukların yüz ifadelerini gerçekçi bir şekilde taklit edebilen robot Diego San, insansı robot teknolojisinde çığır açan bir adım olacak.
ABD’nin San Diego kentindeki California Üniversitesi bünyesinde Hanson Robotics ile Kokoro Co. firmaları tarafından geliştirilen robot, bebeklerin fiziksel dünya ile nasıl etkileşimde bulunduğunu ve onların ilk bir sene içinde motor hünerlerini nasıl geliştirdiğini anlamaya yardımcı olacak. 30 kilogram ağırlığındaki insansı robotun boyu 1.3 metre. Yani gerçek bir bebeğe göre daha büyük. Robotun başı da vücuda oranla biraz daha büyük. Bu bölümdeki 27 hareketli parça sayesinde robot farklı yüz ifadeleri gösterebiliyor. Gözlerine yüksek çözünürlüklü kamera, ağzına ise hoparlör yerleştirilmiş. Kulak bölgesine yerleştirilen 6 eksenli ivmeölçerler ise dengeyi sağlıyor.
Bebek robot, 44 hava basınçlı eklem yerine sahip. Çevresindekileri görüp onlarla etkileşime girebilen Diego San, gözlerindeki kameralar sayesinde bir bebeğinkiyle aynı olan yapay zekasına yeni bilgiler ekleyebiliyor.
Gerçek yüz ifadeleri ile insanlara karşı tepki verebiliyor. Gülümsüyor, şaşırıyor, kızıyor ya da üzülebiliyor. Araştırmacılar Diego San üzerindeki testlerine devam edeceklerini belirtiyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ