Teknolojiye Daha Net Bakın - 25 Şubat 2013
  • 340 views
  • 25 Şubat 2013
  • 0
  •  

İnsan terinden antibiyotik!


İnsan terinde bulunan dermcidin adlı kimyalasın mikropları öldürdüğü belirtildi. Uzmanlar şimdi terden enfeksiyonlara karşı savaşacak ilaç geliştirme umudunda.
Bilim insanları terden üretilecek yeni bir antibiyotiğin hastane mikropları ve tüberküloza karşı kullanılabileceğini ifade etti. Tuz, hafif asidik terde aktive olan insan terindeki dermcidin adlı kimyasalın mikropları öldürmede başarılı olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar şimdi bu molekülü temel alarak yeni bir ilaç yapma peşinde.
Edinburg Üniversitesi’nden Dr. Ulrich Zachariae “Şimdi bu doğal antibiyotiğin nasıl çalıştığının detaylarını araştırıyoruz. Enfeksiyonlara karşı kullanabileceğimiz bir antibiyotik için çalışma başladı. geliştirilecek bu ilaç geleneksel ilaçlardan daha etkili olabilir” dedi.
Bin 700 doğal antibiyotiğin bulunduğu tahmin ediliyor. Proceedings of the National Academy of Sciences dergisindeki makalede uzmanlar bu antibiyotiklerin nasıl çalıştığını araştırdıklarını yazdı. Ter bezleri tarafından yayılan dermcidin, derimizin sivrisinek ısırması ya da küçük bir çizik oluşması sonrası hemen dışarıdan gelebilecek mikroplardan koruyor.
Antimikrobik peptidler (AMPs) olarak adlandırılan bu maddeler geleneksel antibiyotiklerden daha uzun vadeli şekilde etkili oluyor ve mikropların yeniden üremesi daha zor oluyor. Uzmanlar bu maddelerin atom yapısını çözerek çalışmalarını geliştirmeyi düşünüyor.
Çalışma sonucunda geliştirilecek ilacın tüberküloz ve hastane mikroplarına karşı etkili olması bekleniyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ