Teknolojiye Daha Net Bakın - 4 Ocak 2013
  • 334 views
  • 04 Ocak 2013
  • 0
  •  

İndirin ücretsiz görüşün!


Akıllı telefonlarla birlikte hızla yaygınlaşan “VOIP” sistemi, kullanıcılarına, yurt içi ve yurt dışıyla fazladan bedel ödemeden internet üzerinden ücretsiz görüşme imkanı sağlıyor.“internet portalı üzerinden ses taşıma” olarak adlandırılan sistemin İngilizce kısaltması olan “VOIP”, aslında yeni bir sistem değil.
Bilgisayarlara, ses dosyası sıkıştırmaya dayalı çeşitli aparatlar takılarak 15-20 yıl öncesinden kullanılan VOIP sistemi, dar olan internet bantlarının genişlemesiyle hızlandı. Böylece, internet üzerinden kaliteli ses transferi de daha kolay yapılabilir hale geldi.
Gelişen internetin sabit bilgisayarlardan dizüstü bilgisayarlara, oradan da cep telefonlarına girmesi, internet üzerinden servis sağlayan firmaların geliştirdiği programlara olan talebi artırdı. Bugün, IOS, android ya da windows işletim sistemini kullanan tüm akıllı telefonlarla, internet üzerinden sesli görüşme rahatlıkla yapılabiliyor.
Uygulamadan nasıl yararlanılıyor?
Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, bu sistemden, akıllı telefonu olan herkesin, bir kaç dakika içerisinde telefonuna bir uygulama indirip hemen yararlanmaya başladığını belirterek, şunları kaydetti:“Cihazınız, internete ister GSM şirketinden alacağınız internet paketi, isterse ev, iş yeri ya da gittiğiniz bir alışveriş merkezinin sağladığı ücretsiz wi-fi hattı üzerinden bağlı olabilir. Telefonunuz internete bağlıyken, aynı program telefonunda yüklü olan, dünyanın neresinde olursa olsun bir başka kullanıcıyla, hiç bir ek ücret ödemeden konuşabilirsiniz. Cep telefonları ilk çıktığında, sadece hat ücreti olarak GSM şirketine 1500 mark ödemiştik. Bugün ise GSM şirketleri hattı bedava dağıttıkları gibi, görüşme ücretlerini de iyice düşürdüler. Ancak, Türkiye’de vatandaşlarımızın yavaş yavaş haberdar olmaya başladığı bu VOIP uygulamaları sayesinde, telefonla sesli görüşmelerinizin maliyetini sıfır noktasına kadar düşürebilirsiniz.”
VOIP varken, neden görüşmeye ücret ödeyeyim?
Yaklaşık 70 liraya alınacak internet paketiyle, “IP” üzerinden hizmet veren bu uygulamalarla bir ay boyunca 24 saat yurt içi ve yurt dışıyla hiç ara vermeden rahatlıkla konuşulabileceğini dile getiren Dinç, şöyle devam etti:“Hatta, daha harcamadığınız bol miktarda internet hakkınız kalacaktır. Ses transferi çok az internet harcayacağı için bir kullanıcı, çok az bir internet paketiyle ‘IP’ tabanlı bu sistemle rahatlıkla görüşmelerini yapabilir. Hiç kimse, ‘IP’ üzerinden, ek ücret ödemeden görüşme yapma imkanı dururken GSM operatörüne para ödemek istemeyecek.”
Dinç, çok sayıda şirket tarafından farklı isimlerle sunulan bu uygulamanın, özellikle çok sayıda kişinin bir noktadan başka noktalarla sürekli görüşme yaptığı şirketlerin iletişim maliyetlerini büyük oranda azaltacağını da sözlerine ekledi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ