Teknolojiye Daha Net Bakın - 26 Şubat 2013
  • 295 views
  • 26 Şubat 2013
  • 0
  •  

İlk yerli akıllı cep geliyor!


Türkiye’ye büyük müjde Barcelona’dan geldi.Mobil Dünya Kongresi 2013’e katılan Turkcell, buradan Türkiye’ye müjde verdi. Kod Adı: Gebze ismiyle duyurulan projeyle, Turkcell 2013 sonuna kadar tasırımı Türk mühendisler tarafından yapılacak cep telefonunun üretimine Türkiye’de başlayacak.Barselona’da devam eden Dünya Mobil Kongresi’nde Turkcell, tamamen Türk mühendislerinin tasarladığı yerli telefon projesini basın mensuplarıyla paylaştı. Toplantı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, BTK Başkanı Tayfun Acarer, Qualcomm Avrupa Başkanı Enrico Salvatori ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv katılımıyla gerçekleşti.
‘Gebze’ kod adıyla tanıtılan proje kapsamında Turkcell yerli akıllı telefon üretimi için önemli bir adım attı. Turkcell’in mühendisleri tarafından tasarlanacak olan telefonun çipseti ise Qualcomm’dan sağlanacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Her 1 milyon yerli akıllı telefon satışıyla yaklaşık 500 milyon TL’nin Türkiye’nin cebinde kalması mümkün olacak” dedi.
Bugüne dek Turkcell marka 750 binden fazla akıllı telefon satışı yapıldığını belirten Ciliv, Gebze kod adlı bu özel projeleri ile artık yerli akıllı telefon üreteceklerini ve bunu Qualcomm işbirliği ile yapacaklarını kaydetti.
TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK BÖLGE ÜLKELERDE DE SATILACAK
İlk etapta yurtdışında başlayacak üretim yıl sonuna doğru Türkiye’ye kayacak ve telefon üretimi Türkiye sınırları içinde yapılacak. Turkcell Teknoloji’nin Gebze’de bulunan 700 kişilik Ar-Ge üssü de cihazın geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacak. Yerli üretilen telefonların fiyatlarını da düşürmeyi hedefleyen Turkcell, Türkiye’de üretilen telefonların bölge ülkelerinde de satılabilmesini hedefliyor.
“BİZ SADECE 13 MİLYON ÖĞRENCİYE DEĞİL 60 MİLYONA HİTAP EDİYORUZ”
Ciliv’in ardından söz alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Fatih Projesi sayesinde dünyanın önde gelen markalarının Türkiye’ye olan ilgisinin hızla arttığına dikkat çekti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Fatih Projesi sayesinde bilişim devleri kapımızı çalıyor. Son olarak 2 gün önce Microsoft’un kaptanı Steve Bellmer Türkiye’ye geldi. Motorola’nın başkanı ise önümüzdeki günlerde yine aynı nedenden Türkiye’de olacak. Sonuçta Türkiye’de neler olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Zira Fatih Projesi’nin dünyada bir benzeri yok.” 13 milyon öğrenciye tablet bilgisayar vermekten öte 76 milyon nüfusun 60 milyonuna hitap edecek altyapıyı hazırladıklarını kaydeden Yıldırım, sözlerini şöyle devam etti: “Gençlerimizin tam donanımlı olarak yetişmesini arzuluyoruz. Bu sayede tüm toplum bir bilgi toplumu haline gelecek. Yerli sanayi, bilgi iletişim teknolojilerinde yazılım ve donanım olarak birer birer ortaya çıkacak.”
YEREL ÜRETİM İLE AKILLI TELEFONLAR UCUZLAYACAK
Akıllı telefonları herkesin sahip olacağı maliyetlere çekeceklerini dile getiren Yıldırım, bunun yerelleştirilerek yapılabileceğini, bu nedenle de Turkcell ve Qualcomm işbirliğini önemsediklerini kaydetti.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ