Teknolojiye Daha Net Bakın - 10 Mayıs 2013
  • 255 views
  • 10 Mayıs 2013
  • 0
  •  

İlk 3D silahın tasarımını 100 bin kişi indirdi!


Defense Distributed adlı şirket tarafından üç boyutlu bir yazıcı kullanılarak üretilen Liberator adlı silahın planları, internet üzerinden 100 binden fazla kez indirildi.Şirket, Forbes dergisine yaptığı açıklamada, geçen hafta internet sitelerinde yayımlanan plastik silahın planlarına gösterilen yoğun ilgiden şaşkınlık duyduklarını açıkladı.
Bu ilk prototipin ardından, bir başka silah daha üretilmeden, üç boyutlu yazıcıları kullanarak üretilen silahları yasaklama girişimleri de başladı.
California senatörü Leland Yee, üç boyutlu yazıcılarla üretilen silahların yasadışı kabul edilmesini öngören bir tasarı hazırlayacağını açıkladı.Yee, “Kamunun güvenliğini sağlamak amacıyla, metal detektörleri tarafından tespit edilemeyen ve kolay şekilde üretilebilen silahların durdurmak için bir yasa tasarısı sunmayı planlıyorum” dedi.
Defense Distributed şirketi, silahın planlarının en çok Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Brezilya, Almanya ve İngiltere’den indirildiğini açıkladı.
Dosya paylaşım sitesi Pirate Bay’e de yüklenen planlar, ‘3-Boyutlu Baskı’ kategorisinde en popüler dosya oldu.
Defense Distributed, yaklaşık 8 bin dolar değerindeki üç boyutlu yazıcıyı kullanarak silahın parçalarını yaklaşık sekiz ayda üretmiş.RUHSAT GEREKİYORPlastik silahın planlarını indirmek pekçok ülkede yasadışı olmasa da, silah sahibi olmak ya da silah üretmek için hemen her ülkede ruhsat sahibi olmak gerekiyor.
Güvenlik güçleri için bu tür silahlarla ilgili en büyük sorun, plastik malzemeler kullanılarak üretildikleri için herhangi bir detektör tarafından tespit edilememeleri.
Liberator adlı silahın tek metal aksamı ateşleme pimi.
Amerikan Kongresi’nin New York temsilcileri Steve Israel ve Chuck Schumer, üç boyutlu yazıcılarla üretilen silahları da, Tespit Edilemeyen Silahlar Yasası’na dâhil etmek için girişimlere başladılar.
Yasa, üretilen tüm ateşli silahların, detektörler tarafından tespit edilebilecek özellikler taşımasını zorunlu kılıyor.
Not: ABD Savunma Ticareti Uyumluluk Ofisi, deniz aşırı ülkelere yapılan silah ticareti yasalarını ihlal etmediğini kanıtlamadığı sürece Defense Distributed’ın 3D silaha ait tasarımı internetten kaldırmasını talep etti. Şirket, karara uyacaklarını açıkladı.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ