Teknolojiye Daha Net Bakın - 14 Şubat 2013
  • 227 views
  • 14 Şubat 2013
  • 0
  •  

İletişimi kesebilir!


Yarın bir mini meteorun (asteroid) Dünya’ya bu güne kadar ki en yakın mesafeden geçmesi bekleniyor. Bu geçiş sırasında 10 atom bombası gücünde ışın yayacak olan meteor Dünya’ya zarar vermeyecek fakat uyduları devre dışı bırakma ihtimali yüksek. Türkiye saatiyle 21.30’da gerçekleşmesi beklenen meteor geçişi sırasında telefon ve televizyonlar devre dışı kalabilir.
Yetkililer, uydu telefonları, televizyonlar ve meteoroloji gözlem uydularının sinyalllerinin kısa bir süre geçişten etkilenebileceğini vurguluyor.
NE KADAR BÜYÜK?Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 2012 DA14 olarak adlandırılan meteorun Dünya’ya yaklaşık 28 bin km mesafeden geçeceğini ve Alçak Dünya Yörüngesi’nin içerisine gireceğini açıkladı.
Bu mesafe kulağa çok yakınmış gibi gelmiyor olabilir. Ama söz konusu olan saniyede 7,8 km hızla Güneş etrafında hareket eden, 130 bin ton ağırlığında bir uzay taşı olunca, durum değişiyor.
Dünya’ya Ay’ın 1/13’ü kadar yakınlaşacak meteor bir futbol sahasının yarısı büyüklüğünde.Ancak yine de meteorun Uluslararası Uzay İstasyonu gibi pek çok uydunun uzağından geçeceği düşünülüyor. NASA meteorun Dünya’ya göre güneyden kuzeye doğru geçeceğini belirtti.
ARAŞTIRMACILAR İÇİN BÜYÜK FIRSATDaire’nin verdiği bilgilere göre meteor metal ya da buz değil, taştan oluşmuş. NASA, Dünya’ya Yakın Cisimler Programı Ofisi’nin yapılan incelemeler sayesinde meteorun rotasını net olarak öngörebildiğini ve meteorun Dünya’ya çarpma ihtimalinin bulunmadığını açıkladı.
45 metre çapındaki meteorun Dünya’ya en çok yaklaşan uzay cismi olarak araştırmacılar için büyük bir şans olduğu vurgulanıyor.
2012 DA14 Dünya’ya en yakın geçecek uzay cismi olmasına rağmen, boyutu görece küçük olduğundan, en büyük optik teleskoplarla bile bir ışık noktası olarak görülecek.
Meteorun Dünya’ya en yakın olduğu sırada, en iyi görülebileceği yer Endonezya olacak.Doğu Avrupa, Asya ve Avustralya’da meteorun izlenebileceği konumlarda bulunuyor.Meteorun varlığı geçen sene İspanya’nın güneyindeki La Sagra Gözlemevi tarafından keşfedilmişti.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ