Teknolojiye Daha Net Bakın - 29 Mart 2013
  • 310 views
  • 29 Mart 2013
  • 0
  •  

İki yeni tip süpernova keşfedildi!


Gökbilimciler yeni tip iki mini süpernova keşfettiklerini açıkladı. Uzmanlara göre bu süpernovalar bugüne kadar tanımlananlardan farklı.
ABD’li gökbilimciler iki yeni süpernova keşfettiklerini açıkladı. Keşfedilen bu yeni süpernovalar daga önce keşfedilen iki katagoriden de farklı. Daha önce bilinen iki süpernova tipinden birine çekirdeği çökmüş, diğerine ise Tip la deniyordu. Uzmanlar bu yeni süpernovalara Tip Lax adını verdi.
Çekirdeği çökmüş süpernovalar bir yıldızın patlamasıyla oluşuyor ve Güneş’ten 10 ila 100 kat daha büyük oluyor. Tip la süpernovalar ise küçük cüce yıldızın tamamen patlamış hali.
Yeni keşfedilen Tip lax süpernovalar ise Tip la’dan daha az enerjik ve daha sönük. Tip la süpernovanın minik beyaz cüce yıldızı tamamen yok olmu, Tip lax süpernova beyaz cüce yıldızını belki de tam olarak yok etmemiş.
Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden Royan Foley Tip Lax süpernovaların esasen bir mini süpernova olduğunu söylüyor. Foley bu tip süpernovaların genç yıldız sisteminde bulunacağını belirtiyor.
The Astrophysical Journal dergisinde yayımlanan çalışmada yer alan başka bir gökbilimci olan Mark Phillips “Daha yakınlaştırarak baktığımızda patlamış yıldızları görmenin birçok yolunu buluyoruz” dedi. Uzmanlar henüz bu mini süpernovaları neyin tetiklediğine açıklık getiremedi.
Gökbilimciler Samanyolu Galaksisi’nde bugüne kadar 300’dan fazla süpernova kalıntısı buldu.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ