Teknolojiye Daha Net Bakın - 24 Şubat 2013
  • 403 views
  • 24 Şubat 2013
  • 0
  •  

Hiç sönmeyen krater!


43 yıldır gece gündüz, alev alev yanıyor.Türkmenistan’ın Derveze bölgesinde “Cehennem Kapısı” olarak bilinen doğalgaz krateri, 43 yıldır gece gündüz, alev alev yanıyor.
Başkent Aşkabat’a yaklaşık 250 kilometre uzaklıktaki Merkez Karakum Çölü’nde yer alan kraterin derinliği yaklaşık 50 metre, genişliği ise 100 metrenin üzerinde bulunuyor.
350 bin km karelik alanıyla dev bir çöl olan Karakum’da görenleri korkutan, devasa bir delik yer alıyor. Birçoklarının düşüneceğinin aksine, bu delik bir meteor çarpmasıyla oluşmadı.
Dev krater, insan eliyle, 40 yıl önce açıldı. Doğalgaz rezervleri çok büyük olan bölgede sondaj çalışması yapan Ruslar, 1971 yılında doğalgazla dolu bir mağaranın ortaya çıkmasına neden oldu.
Açıldığı günden bu yana içinden alevlerin yükseldiği “Derweze” deliğinin yerel halk arasındaki adı “Cehenneme açılan kapı.”
Deliğin zehirli gazlar saçacağından endişelenen mühendisler, alevlerin birkaç günde söneceğini düşündü. Ancak mağarayı dolduran gazlar, bugün yanmaya devam ediyor.
Delikten yükselen alevler, 350 kişinin yaşadığı başkent Aşkabat’ın yaklaşık 260 km kuzeyindekiDerweze köyündeki çukurdan kilometrelerce ötede bile görünebiliyor.
Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Nisan 2010’da Derweze deliğini gözlemledi ve deliğin kapatılması gerektiğini belirtti. Ancak o günden bu yana bu konuda bir gelişme yaşanmadı.
Karakum Çölü, Hazar Denizi’nin doğusunda kalıyor. Hazar Denizi’nin, büyük petrol ve doğalgaz yataklarına sahip olduğunu biliniyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ