Teknolojiye Daha Net Bakın - 11 Mayıs 2013
  • 217 views
  • 11 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Hepimiz renk körü olacağız!


Yapılan araştırmaya göre tüm yaşlılar renkleri ayırt etme yeteneğini kaybediyor. Ama aynı zamanda görme sisteminin diğer parçaları bu etkiyi en aza indirmek içik çok sıkı çalışıyor. Ve ayırt edemediklerinin farkında bile olmuyorlar.İngiltere’de yapılan bir araştırmada bütün yaşlıların zamanla renk körü olduğu ama bunu farkına varamadıkları ileri sürüldü. Uzmanlara göre yaşlı insanlar renkleri birbirinden ayırt etme kabiliyetlerini kaybediyor. Bunun sebebi ise koni alıcısı olarak adlandırılan gözün bir parçasının renk özü süreci kapasitesinin azalması.
Ancak uzmanlara göre aynı zamanda görme sisteminin bir diğer parçası bu etkiyi en aza indirmek için çok fazla çalışıyor. 
Liverpool Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının yaptığı araştırmada yaşları 18 ila 75 arasında değişen 185 kişi ele alındı. Bu kişilerin görme yetenekleri çalışma başladığınıda renkleri normal olarak görüyordu.
Gönüllülerde renklerin görünümü çoğunlukla yaşla bağlı değişen görme duyusu tarafından etkisiz kaldı. Yani gölgede küçük farklılıklar arasında ayırt etme yeteneği azaldı, özellikle sarı-mavi ekseninde.
Katılımcılara gündüz yeşilin tonlarına (yeşil mavi eksende yer alıyor) baktırıldığında bu daha belirgin olarak ortaya çıkıyor. Araştırmaya öncülük eden Dr. Sophie Wuerger insanlar yaşlandığında belirli nöral yolların telafi ettiğini, renk fonksiyonunun zaman ilerlemesine rağmaen sabit kaldığının sonucuna vardıklarını ifade etti.
Wuerger “Yaşla alakalı göz merceğinin yeşillenemsine rağmen renk görünümü büsbütün sabit kalıyor. Bu beynin görme yeteneğinin yaşlandıkça yeniden ayarlandığını gösteriyor” dedi.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ