Teknolojiye Daha Net Bakın - 26 Nisan 2013
  • 245 views
  • 26 Nisan 2013
  • 0
  •  

Hem hackliyor hem kazanıyor!


İsrailli hacker Nir Goldshlager’ın diğerlerinden bir farkı var. Kendi sayımına göre Facebook’u bugüne kadar 100 kere hackleyen 27 yaşındaki Goldshlager, bunu yaptığı için üstüne para da kazanıyor.
Facebook’un iki yıl önce başlattığı “bug bounty program” (hata ödülü programı) iyi hackerların sitedeki açıkları kötü hackerlardan önce bulması amacıyla başlatıldı. Böylece hem Facebook’un açıkları kapatılacak hem de açığı bulan hacker ödüllendirilecekti.
2011’den beri Facebook’a en çok hata bildirimini Goldshlager yaptı. Huffington Post’a konuşan Goldshlager, “Siteyi tasarlayanların neyi kontrol etmeyi unutacaklarını biliyorum” diye konuştu.
Facebook hata raporlayan kişilere en düşük 500 dolar ödül veriyor. Google ve PayPal gibi diğer internet devlerinin de benzer programları var ancak bu şirketlerin verdiği ödül daha az.
Goldshlager, bugüne kadar toplam ne kadar para kazandığını söylemese de Facebook’un programı uyguladığı ilk hafta tek bir hata için bir kişiye 3 bin dolardan fazla ödeme yaptığı biliniyor. Goldshlager de bu işten iyi bir gelir elde ettiğini belirtiyor.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ