Teknolojiye Daha Net Bakın - 11 Nisan 2013
  • admin
  • 377 views
  • 11 Nisan 2013
  • 0
  •  

Güneş’in sonu bu yıldızda!

uzay,evren,yıldız,galaksi,nasa,dünya,güneş,samanyolu,meteor,

Gökbilimciler çok nadir bir ’emekli’ yıldız keşfetti. Uzmanlar buyıldızın bizim geleceğimize ışık tutabileceğini belirtiyor.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Herschel uzay teleskobu çok çarpıcı bir ölüyıldızı görüntülemeyi başardı. Uzmanlara göre bu yıldızıngörüntüsü, bundan milyarlarca yıl sonra Güneş’in alacağı durumla aynı.

Gökbilimcilere göre Kappa Coronae Borealis (κ CrB) adı verilen yıldız Güneş’ten bir miktar büyük. Kappa Coronae Borealis’in ağırlığı ise 1.5 güneş kütlesi kadar ve küçük dev evresine girmiş durumda.

Uzmanlar yaklaşık 100 ışık yılı uzaklıkta olan Kappa Coronae Borealis’in 2.5 yaşında olduğunu düşünüyor. Bulunan bu “emekli” yıldızı bir gaz bulutu sarmış durumda ve yıldız bir gezegen sistemi barındırıyor.

Astroitler, gezegenler ve bir güneş sisteminin diğer bileşenleri küçük alt evrede boyunca yaşayabilir ama şimdiye kadar gözlemlenemedi ve araştırmaları mümkün olmadı. Hershel uzay teleskobu uzak kızıl öte ışınlar kullanarak bu yıldızı keşfetti.

Gökbilimciler Kappa Coronae Borealis’in çevresini saran parlak emisyonu çözmeye çalışıyor. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde yayımlanan keşfi değerlendiren Institute de Planétologie et d’Astrophysique de Grenoble’dan Amy Bonsor “İlk kez toz halkası ile sarılmış ve çevresinde bir veya daha fazla gezegen olan bir “emekli” yıldız bulduk” dedi.

Bonsor “Bu halka bozulmaya uğramadan yıldızın tüm hayatı boyunca yaşayabilir. Bizim Güneş Sistemi’nden çok farklı” dedi.

veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ