Teknolojiye Daha Net Bakın - 15 Mart 2013
  • 273 views
  • 15 Mart 2013
  • 0
  •  

Günde bir saat oyun için kullanın!


Akıllı telefonlarda günde bir saat oyun oynamanın spor salonunda spor yaparak kaslarını güçlendirilmesi gibi beyni eğittiği belirtildi.
Yapılan araştırmada oynanan video oyunların belirli bilişsel başarıları artırdığı, beyindeki benzer zihinsel süreçleri kullanarak işlerin üstesinden gelmede daha iyi performans sağladığı ifade edildi. Aksiyon oyunların özel dikkatliliği artırdığına vurgu yapan uzmanlar, hafıza oyunlarının ise görsel araştırma görevlerinde yardımcı olduğunu kaydetti.
PLos ONE dergisinde yayımlanan araştırmada Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nden Dr. Michael Patterson, bu durumu ağırlık aletleriyle sürekli tekrarlayan hareketlerle kas geliştirme olayına benzetiyor. Araştırmada hiçbiri oyuncu olmayan katılımcılara bir saat içinde telefonlarındaki beş oyundan birisini oynaması istendi.
Oyun oynanması bir ay sürdü. Bu ‘eğitim’den sonra araştırmacılar aksiyon oyunu oynayan katılımcıların kısa süre zarfonda birçok nesneyi izleme kapasitelerinin geliştiğini gözlemledi. Hafıza oyunu oynayanlarda ise görsel araştırma yetenekleri gelişme gösterdi.
Dr. Patterson “Daha önceki çalışmalarda aksiyon oyunların bilişsel başarıyı geliştirdiği ortaya çıkmıştı. Şimdiki çalışmada ise basit bir çalışmada ilk kez birçok video oyunu karşılaştırıldı ve değişik başarıların farklı oyunlar oynayarak gelişebileceği görüldü” dedi.
Dr. Patterson “Video oyununun zihinsel yeteneklerdeki genel ilerlemelere neden olmayı açığa çıkarmadığını ama kasların tekrar eden hareketlerle geliştiği gibi, video oyunundaki tekrar eden bişlişsel süreçler diğer görevlerdeki başarının artmasına neden oluyor” diye ekledi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ