Teknolojiye Daha Net Bakın - 25 Nisan 2013
  • 266 views
  • 25 Nisan 2013
  • 0
  •  

Google’dan Ella Fitzgerald doodle’ı!


Google hazırladığı Doodle ile 96. doğum günününde Ella Fitzgerald’ı andı.
Ella Fitzgerald (25 Nisan 1917 – 15 Haziran 1996), yirminci yüzyılın en önemli ABD’li caz vokalistlerinden biridir.
Ella Fitzgerald, entonasyonunun ve yorumunun kusursuzluğu, doğaçlamalarda bir trompet gibi kullanabildiği üç oktav aralığını aşan sesiyle anılır.
Elli yedi seneyi aşan kariyerinde 13 Grammy ödülü bulunan Ella Fitzgerald, ABD başkanları Ronald Reagan (Ulusal Sanat Madalyası) ve George H. W. Bush (Özgürlük Madalyası) tarafından verilmiş iki ayrı ödüle de sahip oldu.
Ella Fitzgerald’ın hayatı ABD’nin Virjinya eyaletinde doğan Ella Fitzgerald, ailesinin ayrılmasından sonda annesi Temperance ile beraber New York’a taşındı. Çocukluğunda bir dansçı olmak isteyen Ella Fitzgerald, ilk kez 1934’de Harlem’deki Apollo Theater’da şarkı söyledi.
1941’de solo kariyerine başlayan Ella Fitzgerald caz konserlerine devam etti. Be-Bop akımından etkilenerek vokal tarzını değiştiren Ella Fitzgerald Scat (kelimelerin olmadığı, anlamsız hecelerle emprovizasyon) tekniğini geliştirerek ününü arttırdı.
Ella Fitzgerald, piyanist Ellis Larkins ile birlikte Gershwin bestelerini seslendirdi. Decca, MGM, Atlantic, Capitol gibi şirketlerle çalışan Ella Fitzgerald, son kaydını 1989’da yaptı.
1991 yılında da son konserini veren Ella Fitzgerald, 15 Haziran 1996’da Beverly Hills’deki evinde hayata gözlerini yumdu. 
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ