Teknolojiye Daha Net Bakın - 12 Mayıs 2013
  • 242 views
  • 12 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Google, zaman tüneline girdi!


Timelapse: Son 28 senede dünyaya ne yaptık?
Google’ın yeni sayfası “Timelapse”, dünyamız hakkında büyüleyici gerçekleri gözler önüne seriyor!Google’ın yaklaşık 30 senelik uydu fotoğraflarını ele alan “Timelapse” projesi, dünyanın belirli bölgelerinin yıllar içindeki coğrafi değişimini net biçimde gözler önüne seriyor. earthengine.google.org/timelapse adresinden ulaşabileceğiniz Timelapse sayesinde Dubai sahilindeki çalışmalardan Las Vegas’taki şehirleşmeye dünyayı nasıl değiştirdiğimizi görebilirsiniz.
1970’ten bu yana çekilen milyonlarca uydu fotoğrafı sayesinde oluşturulan, Google’ın 2009’dan bu yana üzerinde çalıştığı proje, U.S. Geological Survey ve NASA’nın beraber yürüttüğü bir görevin parçası.
Görsellerin çevrimiçi olarak hizmete sunulması Google için hiç de kolay bir iş olmamış. Öncelikle dijitalleştirilerek dünyaya gönderilen resimler, Google tarafından Earth Engine teknolojisiyle 1984’ten bu yana çekilmiş en iyi görüntüleri bulmak üzere işlenmiş. Bulut, duman gibi efektler dijital olarak kaldırılıp her yıl için yaklaşık 1.78 terapiksellik bir görüntü oluşturulmuş.
Proje, son yüzyılda ne kadar çok ağaç yitirdiğini merak eden Meksika yönetiminin ilgisini şimdiden çekmeyi başarmış durumda.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ