Teknolojiye Daha Net Bakın - 7 Şubat 2013
  • 268 views
  • 07 Şubat 2013
  • 0
  •  

Google, 28 Şubat sürecinde!


Türkiye’deki vergi borcunda son karar 28 Şubat’ta çıkıyor.İnternetteki reklam pastasının yarısını elinde tutan internet devi Google’ın Türkiye’de vergi ödeyip, ödemeyeceği, bu ay sonunda kesinlik kazanacak.
2011’de Türkiye internet pazarında 152 milyon Euro’luk reklam geliri elde ettiği tahmin edilen ancak bunun vergisini ödemeyen Google ile ilgili olarak Maliye’nin 2007-2008 döneminde kestiği 71 milyon liralık vergi cezasında mahkeme bu ay sonunda son kararını verecek.
28 Şubat’taki duruşmada vergi mahkemesinin Google ile ilgili alacağı karar, şirketi Türkiye’de “dar mükellef”likten çıkarıp, “tam mükellef” olma yolunu açacak. Karar, emsal niteliğinde olacak. Google, söz konusu borca itiraz etmekle birlikte Maliye’ye başvurup, yeniden yapılandırmış ve 35 milyon liraya düşürerek, iki ayda bir ve toplam 18 taksitte ödemek için anlaşmıştı.
Ancak Google, mevzuat gereği taksitlerini ödemekle birlikte, borcu mahkemeye de taşımıştı. 2011’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, kabul etmedikleri söz konusu borçla ilgili nihai kararı mahkemenin vereceğini söylemişti. Google’ın patronu Schmidt, 2011’in haziran ayında köşke çıkıp, Gül ile görüşmüştü.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ