Teknolojiye Daha Net Bakın - 12 Ocak 2013
  • admin
  • 502 views
  • 12 Ocak 2013
  • 0
  •  

Gölbaşı Toki’den Metrobüs Rezaletine Atbüs’lü Tepki

Yılların körüklü otobüsü GÖLBAŞI-TOKİ’ye Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek tarafından Metrobüs diye dayatılınca TOKİ SAKİNLERİ’NİN canına tak etti. TOKİ Sakinleri de KIZILAY ve ULUS’a ATBÜS seferlerini başlattılar.

Gölbaşı Eymir TOKİ konutlarında oturan vatandaşlar, yeni metrobüs uygulaması nedeniyle, duraklarda otobüs göremez hale geldiklerini belirterek “ATBÜS”lü eylem yaptı.

 

Gölbaşı TOKİ konutlarında oturan vatandaşlar ilginç bir eyleme imza attı. 195 ve 193 hatlı otobüs seferleriyle Kızılay ve Ulus’a tek seferde 40-45 dakikada ulaştıklarını belirten bölge sakinleri, yeni metrobüs sistemi ile birlikte bu sürenin bir buçuk iki saate kadar çıktığını söyledi. Yeni sistemle birlikte duraklara otobüs gelme süresinin de çok uzadığını iddia eden vatandaşlar, otobüs durağına at arabası getirerek, “Artık bölgemizde ‘metrobüs’ yerine, ‘ATBÜS’ kullanacağız. O bile bizi daha çabuk merkeze ulaştırır” dedi.

YARARI OLMADI

Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu metrobüs sisteminin, İstanbul örneğindeki gibi çalışmaması nedeniyle yarardan çok zarar getirdiğini dile getiren vatandaşlar şöyle devam etti: “İstanbul’da kendisine ayrılmış bir yol olan metrobüs ulaşımı çalıştığı hat gerçekten hızlandırmış olabilir. Ancak bizim Konya Yolu’nda örneğini gördüğümüz sistemle, en ufak bir fayda sağlanması mümkün değil. Çünkü trafik içerisinde seyreden metrobüs, yolun tıkanması ile birlikte takılıp kalıyor.

DURAKTA ÜŞÜYORUZ

Eski uygulamada hattımızda çalışan 193 ve 195 numaralı otobüsler trafiğe takılsa bile, servis aralıkları kısa olduğu için durağa 20 dakikada bir otobüs geliyordu. Metrobüslü sistemde ise bu süre iki üç katına çıkabiliyor. Durakta bekleme süresi bizim için önemli. Çünkü merkezde hava 5 dereceyken burada eski değerleri görüyor. Metrobüs gelme süresi uzadığı zaman otostop yaparak gideceğimiz yere ulaşmaya çalışıyoruz.”

ADI VAR KENDİ YOK

TOKİ konutlarında daha fazla konfor ve sağlıklı yaşamak için oturduğunu söyleyen Rasim Tunçel sözlerine şöyle devam etti: “75 yaşındayım ve soğuktan herkesten fazla etkileniyorum. Ulus’a gittiğim zaman geri dönerken perişan oluyorum. Otobüs gelmek bilmiyor. Bu yaşımda evdeki üç yetime bakabilmek için mecburen merkeze inmem gerekiyor. Burada metrobüsün adı var kendi yok. Büyükşehir Belediyesi’nden tek ricam eski otobüslerimizi geri versin.”

TWITTER’DAN TEPKİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Gölbaşı’nda 30 kişilik bir grubun yaptığı metrobüs eylemine Twitter’dan anında tepki gösterdi. Gökçek olayın siyasi bir gösteri olduğunu, bazı CHP ve MHP’lilerce organize edildiğine dikkat çekerek, “Organize edenler CHP’li yöneticiler ve sol görüşlü olduğu bilinen kişilerdi. On binlerce insanın oturduğu TOKİ evlerinde ancak 30 kişi toplayarak rezil olan bu kişilere itibar etmeyen TOKİ sakinlerine teşekkürü borç biliyorum” dedi.

Kaynak: Hürriyet

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ