Teknolojiye Daha Net Bakın - 14 Mayıs 2013
  • 264 views
  • 14 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Galaxy S4 testte!


Samsung Galaxy S4 testte!
Galaxy S4’ün 8 çekirdekli sürümünü, donanımından yazılımına A’dan Z’ye inceledik. İşte sonuç!2013’ün en çok beklenen telefonlarından en üst seviye özelliklerle donatılmış Galaxy S4, sonunda ülkemizde de satışa sunuldu. Test merkezimize gelen Samsung’un amiral gemisiyle beraber geçirdiğimiz zamanda edindiğimiz tecrübeleri ve test sonuçlarını sizlerle bu makalemizde paylaşacağız.
Galaxy S3’ten daha büyük bir ekranla gelen Galaxy S4’ün ilk dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi, boyutlarının aslında büyümemiş, aksine 1 milimetre daralmış olması. 136 x 69 x 9 mm ölçülerindeki Galaxy S4, 2 gram da hafifleyerek 131 grama düşmüş.
Cihazın kasası ise S3’te olduğu gibi yine polikarbonat. Arka kapağın yüzeyi, Galaxy S3’ün düz kapağının aksine pürüzlü ve size daha “kaliteli” bir tutuş hissi veriyor, aynı zamanda cihazın sağlam yapısını destekliyor. Bununla birlikte plastik hissini sevmeyenler, Galaxy S4’te bu konuda büyük bir değişiklik bulamayacaklar. Yine de Galaxy S4’ün şimdiye kadar elimizde en iyi hissi bırakan Samsung cebi olduğunu itiraf etmeliyiz.Galaxy S4’ün ekranı ve dış mekan performansıGalaxy S3’ün yeni Gorilla Glass 3 ile korunan 4.8 inç’lik Super AMOLED HD ekranına 0.2 inç ekleyerek 5 inç’e ulaştıran Galaxy S4, full HD, yani 1.920 x 1.080 gibi etkileyici bir çözünürlükle geliyor.
Galaxy S4, diğer Galaxy cihazlarında kullanılan Super AMOLED teknolojisinin aynısını kullanıyor. PenTile matrix ekran şimdiye dek birçok eleştiri almış olsa da simgelerde veya herhangi bir ekran öğesinde pikselleri görmeniz mümkün değil. Web sayfaları ve videolar tek kelimeyle muhteşem görünüyor.
Laboratuvarımızda gerçekleştirdiğimiz testlerde ise Galaxy S4’ün S3 ile hemen hemen aynı değerleri verdiğini tecrübe ettik. S4’ün OLED ekranı 320 cd/m2 ile toplamda biraz daha parlak iken, güneş ışığında oldukça karanlık kalabiliyor. Dama tahtasında 194:1 gibi iyi bir kontrast oranı sağlayan cep, beyazlar biraz maviye kaçsa da renk aralığıyla da bizi tatmin etti. Cihazın inç başına 440 piksellik ekran yoğunluğu ise pikselleri tek tek ayırt etmenizi imkansıza yaklaştırıyor.
OLED ekranların renkler çok koyu gösterdiğini düşünen kullanıcılar, Samsung’un eklediği yeni bir işlev ile daha doğal renkler elde edebiliyorlar.
Galaxy S4’teki bir yenilik, otomatik parlaklık seviyesini de ayarlayabilmeniz. Bu işlevi faydalı bulduğumuzu söylemeliyiz. Diğer bir yenilik ise Lumia 920’de olduğu gibi elinizde eldiven varken de cebinizi kullanabilmeniz.
Bununla birlikte eldivenle kullanımda S4, zaman zaman ekrana dokunmadığınız halde dokunmuşsunuz gibi tepki verebiliyor. Gelecekteki güncellemelerle onarılabileceğini düşündüğümüz bu sorun dışında cihazın ekranını eleştirebileceğimiz hiçbir nokta yok.13 megapiksellik kamera ne kadar iyi?Samsung’un ilk 13 megapiksellik kameraya sahip cebi olan Galaxy S4, gün ışığında çok keskin fotoğraflar sunuyor (örnekleri galerimizde görebilirsiniz). Fotoğraflardaki kontrast oranı da üst seviyede ve renk üretimi oldukça doğal.
Çok düşük ışık ise cihazın kamerasının zorlandığı bir alan. Loş veya daha karanlık alanlarda flaşsız çektiğimiz fotoğraflarda bolca karlanma ve bulanıklaşmalara rastladık. Karanlıkta flaşça çektiğimiz fotoğraflarda ise ışığın dengeli bir biçimde dağıldığı iyi fotoğraflar elde edebildik.
Full HD çözünürlüğündeki videolar ise başarılı. Stabilizasyon özelliği sayesinde çekim sırasındaki titremeleri ortadan başarıyla kaldırmanız mümkün oluyor.
Eraser modu çektiğiniz fotoğraflardaki istenmeyen nesneleri ortadan kaldırmanıza izin veriyor. Ancak bir dezavantajı var: Bu modu fotoğrafı çekmeden önce etkinleştirmeniz gerekiyor. Böylece aynı fotoğrafı 5 kez çekiyorsunuz ve telefonunuz, kareye giren istenmeyen kişileri algılayarak ortadan kaldırabiliyor.
Lumia 920’dekine oldukça benzeyen Drama Shot işleviyle eğlenceli animasyonlu GIF’ler oluşturabiliyorsunuz.Diğer kamera işlevleri, HTC One ile karşılaştırmaBunların dışında Samsung, Galaxy S4’te ön ve arka kamerayla aynı anda fotoğraf çekebilme işlevinin üzerinde oldukça durmuş. Ancak çektiğiniz bir fotoğrafa yüzünüzü hangi nedenle eklemek isteyeceğinizi bilmiyoruz. Ancak yüzünüzü yerleştirebileceğiniz sayısız çerçeve sunulması, hoş bir özellik.
Galaxy S4’ün HTC One’ın kameraları arasında yaptığımız karşılaştırmalarda karışık sonuçlar aldık. Örneğin Galaxy S4’de odak mesafesi iyi olmadığından, One’dan elde ettiğiniz bir karenin aynısını alabilmek için daha uzakta durmanız gerekiyor. Bununla birlikte Galaxy S4’ün renk dengesi daha iyi olduğundan daha iyi fotoğraflar elde etme olasılığınız yüksek. Düşük ışıkta ise HTC One, Galaxy S4’ün çok önünde. S4 ile karanlıkta fotoğraf çekmeniz uzun bir işleme gerektirirken One’da neredeyse anında gerçekleşiyor.İşletim sistemi, performans, hız testleriGalaxy S4, kutusundan Android 4.2.2 “Jelly Bean” ile çıkıyor ve tabi ki onun üzerinde Samsung’un TouchWiz kullanıcı arayüzünü barındırıyor. Android 4.2.2’ye sahip olması, Galaxy S4’ü HTC One ve Sony Xperia Z gibi rakiplerinin karşısında öne çıkarıyor.
Galaxy S4’ü kullandığımız süre boyunca cihaz bize beklediğimizi sundu; arayüz içerisinde çok akıcı bir performans elde ettik. Ancak kişi listesinin bir miktar gecikmeyle açılması gibi sorunlar devam ediyor (0.8 saniye ile 1.6 saniye arasında). Aşağıda Galaxy S4 ile gerçekleştirdiğimiz bazı hız testlerinin (Sırasıyla AnTuTu Benchmark, Quadrant ve CF-Bench) sonuçlarını görebilirsiniz.Galaxy S4’te yapılan yeniliklerden bir tanesi de kilit ekranı. Artık kilit ekranını rahatça düzenlemeniz mümkün. Eskiden sadece dokunup, suyu dalgalandırabildiğiniz ekranda isterseniz parmağınızı izleyen bir ışık görebiliyorsunuz. Android 4.2 güncellemesi sayesinde kilit ekranını araçlarla kişiselleştirebilmeniz artık mümkün.
S4’teki arayüzün çok çekici olduğunu söylememiz güç. Bunun yanında Galaxy S3’te basit olan arayüze eklenen çok sayıda işlev, herkesin hoşuna gitmeyebilir. Ancak bu özelliklerin çoğu varsayılan olarak kapalı bulunduğundan çoğumuz sorun yaşamayacak.Pil ömrü
Galaxy S4 ile 10 saat kesintisiz olarak konuşmanız mümkün. Cihazın 2.600mAh kapasiteli pili, en yüksek parlaklık seviyesinde 7 saatin üzerinde sörf yapmanıza olanak tanıyor. Böyle büyük ve yüksek çözünürlüklü bir ekran için 7 saatin çok iyi olduğunu söylemeliyiz.
Cihazın pilinin tam olarak şarj olması, beraber gelen şarj cihazını kullandığınızda sadece 2 saat sürüyor.
Galaxy S4’ünüzde bolca oyun oynamayı, film izlemeyi ve web’de gezinmeyi düşünüyorsanız, piliniz bir günü zor çıkarabilir. Ancak genel olarak Galaxy S4’ün pil performansından memnun kaldık.
Bağlantı
Her tür sensörü içinde barındıran Galaxy S4, düşük güç tüketimli Bluetooth 4.0 sayesinde kablosuz cihazlara bağlanabiliyor ve pilinizi fazla tüketmeden veri aktarımı yapabiliyor. S Beam ve NFC özellikleriyle donatılmış Galaxy S4, Wi-Fi Direct ile iki cep arasında hızlı dosya aktarımı yapabiliyor. Bu arada cihazın GPS işlevi, GPS uydularına şaşırtıcı derecede hızla kilitleniyor.Galaxy S4’ün ek yazılımlarıSamsung’un Galaxy S4 ile tekerleği yeniden icat etmeye kalkmadığını, çok büyük donanımsal bir yenilik getirmediğini biliyoruz. Dolayısıyla şirket, sunduğu özel yazılımlarla onu rakiplerinin önüne çıkarmaya çalışıyor.
Smart Pause, ekrana bir süre bakmadığınızda o an oynayan videoyu otomatik olarak duraklatıyor. Ancak kulağa hoş gelen bu özellik, gerçek hayatta sizi rahatsız edebilir. Videoların istemediğimiz zamanlarda durmasına neden olduğundan biz Smart Pause’u devre dışı bıraktık.
SmartScroll ise ekrandaki bir sayfayı okumayı tamamladığınızda, onu kafanızı hareket ettirerek kaydırmanızı sağlıyor. Ancak pratikte bu özellik de çok faydalı değil, çünkü başınızı sallama işini biraz abartmanız gerekebiliyor.
Air View, yani Galaxy S4’ün siz ekrana dokunmadan parmağınızı algılayan özelliği ise çok daha iyi çalışıyor. Ancak bu kez işlevi ne kadar sık kullanacağınız sorusu karşınıza çıkıyor. Dahası işlevi kullanabilmek için parmağınızı ekrana oldukça yakın tutmanız gerekli. Dolayısıyla Air View ile yanlış dokunmalar yaşamanız da olası.
Kısacası Galaxy S4 ile beraber gelen ek yazılımların telefona büyük bir değer kattığını söyleyemeyiz. Bu özelliklerin birçoğu, muhtemelen çoğu kullanıcı tarafından birkaç kullanımdan sonra kapatılacak işlevler.Ses kalitesiMobil ve sabit ağlarda yaptığımız görüşmelerde Galaxy S4’te ses kalitesiyle ilgili herhangi bir sorun yaşamadık. Temiz bir ses ve dengeli bir ses seviyesi sayesinde S4, takdir etmeye değer başarı yakalamış. Sadece bazı zamanlarda telefondayken hafif bir hışırtı duymanız mümkün.
Cihazın hoparlörü ise oldukça küçük ve yankı yapmaya müsait. Genel olarak hoparlörün vasat bir performans sergilediğini söyleyebiliriz.
Alternatif: HTC One
HTC One, daha parlak ancak biraz daha küçük ekranıyla öne çıkan iyi bir alternatif. One’ın en çabuk fark edilen özelliği ise alüminyum yekpare kasası. Galaxy S4’e göre bir miktar daha akıcı bir arayüzü bulunan HTC One’ın ön yüzündeki iki hoparlör de size stereo, iyi bir dinleme deneyimi sunuyor.
Ancak HTC One’ın 32GB’lık depolama alanı, Galaxy S4’ün aksine microSD ile genişletilemiyor. HTC One’ın düşük ışık performansı daha iyi; ancak genel anlamda S4’ün kamerasının daha iyi olduğunu söylemeliyiz.Test sonuçları: Samsung Galaxy S4 i9500 16GB

İşletim sistemi
Android 4.2.2 ve Samsung TouchWiz arayüzü

Planlanan güncelleme
Bilinmiyor

Uygulama mağazası
Google Play

Yonga seti
Exynos 5 Octa 5410

Çekirdek sayısı
4+4 (Dört çekirdekli 1.6 GHz Cortex-A15 ve dört çekirdekli 1.2 GHz Cortex-A7)

Hafıza (RAM)
2.048 MB

SAR değeri
0.28 W / kg

Pil: Konuşma süresi
10:18 saat

Pil: çalışma süresi
7:11 saat

Pil: şarj süresi
2:20

Pil: Kapasite
2.600 mAh

Pil: Değiştirilebilir
Evet

Ağırlık
131 gram

Ölçüler
135 x 69 x 9 mm

Kablosuz
802.11ac/n/g/b/a

GSM frekans bantları
Dört Bant

EDGE
Evet

3G
Evet

Videolu görüşme
Wi-Fi ve 3G üzerinden

Dokunmatik ekran
Kapasitif (çoklu dokunmatik)

Dokunmatik ekrantepkisi
Çok iyi

Ekran: Tür
OLED

Ekran: Ölçüler
62 x 110 mm

Ekran: Boyut
5.0 inç

Ekran: Çözünürlük
1080 x 1920 piksel

Ekran: Piksel yoğunluğu
443 ppi

Ekran: Renk sayısı
16.777.216 renk

Ekran: Yansıtma konstrastı
3.3:1

Ekran: Ortam ışığındakiparlaklık
320 cd / m²

Ekran: Dama tahtasıkontrastı
194:1

Ses kaydı
Evet

Profiller
Evet

Push e-posta
Evet

Exchange e-posta
Evet

Depolama alanı
9.340 MB

Bellek slotu
microSD kartlar için

USB sürümü
USB 2.0

USB soketi
Micro USB konektörü

USB: 100MB’lık dosyaaktarımı
7 saniye

SIM slot
Micro SIM

Bluetooth
4.0 (A2DP destekli)

NFC
Open NFC

Kamera: Çözünürlük
12.8 megapiksel

Kamera: Makro çekimdeen yakın mesafe
6 cm

Kamera: Otomatik odaklanma
Evet

Kayıt çözünürlüğü
1080 x 1920 piksel

TV çıkışı
microUSB üzerinden HDMI (MHL)

Müzik biçimleri
MP3, AAC

Kulaklık çıkışı
3.5 mm

Video oynatıcı
Evet

FM radyosu
Yok

Navigasyon: GPS alıcısı
Evet

Nav: Yazılım
Ön yüklü

Nav: Tam sürüm
Tam sürüm

Navigasyon: GPS’ekilitlenme
12 saniye

Hız testi: 2.0 Browsermark
2459 puan

3D-Mark Ice Storm Extreme
6660 puan

Quadrant
12574

AnTuTu Benchmark v3.3
27855

CF-Bench
33241, 11739, 20339

Kutudan çıkanlar
USB kablosu, kulak içi kulaklık, CD içinde kullanım kılavuzu, bellek kartı
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ