Teknolojiye Daha Net Bakın - 18 Mart 2013
  • 256 views
  • 18 Mart 2013
  • 0
  •  

Galaxy S4 nihayet çıktı


Samsung’un uzun zamandır merakla beklenen amiral gemisi modeli Galaxy S4 geçtiğimiz hafta New York’ta düzenlenen görkemli bir törenle tanıtıldı.
Son yıllarda yaptığı atılım ve özellikle de Galaxy serisinin rüzgarıyla akıllı telefon pazarında Apple’ın en büyük rakibi olan Samsung, satış rekorları kıran ve iPhone’a adeta meydan okuyan Galaxy S3 modelinin ardından Galaxy S4 ile bir kez daha dünyayı kasıp kavurmaya hazırlanıyor. Yeni modelini New York’ta düzenlediği görkemli bir törende ilk kez görücüye çıkaran Güney Koreli teknoloji devinin Galaxy SIV adını verdiği cihaz olumlu eleştirilerin yanından olumsuz eleştiriler de aldı.
Samsung Galaxy S4 teknik özellikler bakımından elbette piyasadaki en iyi cihazlarla yarışacak şekilde en üst düzey teknolojiyle donatılmış halde sunuldu. Buna göre cihazın resmi olarak açıklanan özellikleri şöyle:
– 4,99 inç, 1920 x 1080 piksel ekran- 136,6 x 69,8 x 7,9 mm boyutlar- İki farklı işlemci: Dört çekirdekli 1.9 Ghz Qualcomm Snapdragon / Sekiz çekirdekli 1,6 Ghz Exynos- 2 Gigabyte RAM- 2.600 mAh pil- Kameralar: 13 MP / 2 MP- 2 Renk Çeşidi: Kar beyazı / Mat siyah- 16 / 32 / 64 GB dahili hafıza seçenekleri + microSD- Android 4.2.2- 130 gr
Görüldüğü gibi, Galaxy S4’ün bu yıl içinde yayınlanan iki önemli rakibi Xperia Z ve HTC One’dan aşağı kalır bir yanı yok. Zaten Samsung da rakipleriyle arasında fark yaratmak için yenilikçi teknolojilere ve cihaza gömülü olarak gören yazılım uygulamalarına ağırlık vermiş görünüyor. Galaxy S4 modelinin “life companion” yani “yaşam dostu” sloganıyla sunulması da zaten bunu anlatıyor. Donanım anlamında belli bir sınıra dayandığının bilincinde olan şirket rakipleriyle fark yaratmak için kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak ve her alanda onlara yardım edecek, bir nevi hayat kurtaran bir cihaz tasarlamışlar.
Sözgelimi hem ön, hem de arka kameranın kullanıabilmesi, gözle takip teknolojisinin cihaza entegre edilmesi, aletin içine gömülü olarak kullanıcıya eriştirilen anında çeviri, kişisel fitness ve benzeri yazılım uygulamaları ile Smart Pause ve Air View gibi teknolojiler cihazın bu anlamdaki iddiasını ortaya koyuyor.
Ancak Galaxy S4’ün en çok eleştirildiği noktalardan biri cihazın tasarım konusunda herhangi bir farklılık sunmayışı ve S3 kullanıcılarını da rahatsız eden plastik aksam kullanımından vazgeçilmemiş olması. Aynı şekilde cihazın S3’ün biraz daha geliştirilmiş hali olduğunu ve yüksek beklentileri kesinlikle karşılayamadığını iddia eden bir grup da var.
Elbette tüm bunları Samsung Galaxy S4 resmen piyasaya çıkıp ülkemize de geldikten sonra daha iyi göreceğiz.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ