Teknolojiye Daha Net Bakın - 21 Mart 2013
  • 232 views
  • 21 Mart 2013
  • 0
  •  

G. Kore hala saldırının etkisinde!


Güney Kore’de bazı bankalar ve yayıncı kuruluşlara yönelen siber saldırının Çin’deki bir adresten geldiği, ancak saldırganların kimliğinin tespit edilemediği açıklandı.Yetkililer, bilgisayar korsanlarının altı kurumdaki bilgisayar ağlarına yönelik virüsün Çin’deki adreslerden gönderildiğini belirtti.
Güney Kore Telekomünikasyon Düzenleme Kurumu’ndan Park Jae-moon “Kimliği belirsiz bilgisayar korsanları saldırıya uğrayan kurumlarla iletişimi Çin’deki IP adresleri üzerinden kurup virüs yaydı. Bu aşamada saldırının nereden kaynaklandığını bulmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
Yetkililer IP adreslerinin saldırganların kimliğini açığa çıkarmadığını, bilgisayar korsanlarının kimliklerini gizlemek için saldırılarını başka ülkelerdeki adreslerden yönlendirebildiğini belirtti.Ancak Seul’deki BBC Muhabiri Lucy Williamson, IP adreslerinin Çin kaynaklı olmasının saldırının arkasında Kuzey Kore’nin olduğu spekülasyonunu güçlendirdiğini söylüyor.
İstihbarat uzmanları, Kuzey Kore’nin siber saldırılarını gizleyebilmek için sıklıkla Çin’deki IP adreslerini kullandığına inanıyor.
Altı farklı kurumu etkileyen saldırının da tek bir kaynaktan geldiğine inanılıyor.
Siber saldırı, Güney ve Kuzey Kore arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde yaşandı.
Kuzey Kore, geçen ay yaptığı nükleer denemeye Birleşmiş Milletler’in ambargoları sıkılaştırarak yanıt vermesine ve ABD’yle Güney Kore’nin yaptığı ortak askeri tatbikatlar karşısında, söylemini sertleştirmişti.
15 Mart’ta da Kuzey Kore’nin KCNA Haber Ajansı ABD ve müttefiklerini siber saldırılarda bulunmakla suçlamıştı.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ