Teknolojiye Daha Net Bakın - 21 Ocak 2013
  • 245 views
  • 21 Ocak 2013
  • 0
  •  

Fatih’e siber proje!


FATİH Projesi kapsamına siber güvenlik eğitimleri dâhil edilecek.Son dönemde artan siber saldırılara tedbir almak amacıyla Siber Güvenlik Stratejisi’ni hazırlayan hükümet, siber güvenlik alanındaki akademik eğitimleri de artırma kararı aldı.
Bu kapsamda, bu alanda doktora ve yüksek lisans programları açılacak. İlk, orta, lise öğretimi ve yaygın eğitimde siber güvenlik eğitimleri yaygınlaştırılacak. Meslek liselerinin bilgisayar programcılığı bölümlerinin müfredatına siber güvenlik eklenecek.
FATİH Projesi kapsamına siber güvenlik eğitimleri dâhil edilecek. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ın başkanlığında yeni oluşturulan Siber Güvenlik Kurulu, 2013-2014 dönemine ilişkin Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı’nı hazırladı. Edinilen bilgilere göre, stratejide yer alan hedefler şöyle:SİBER GÜVENLİK DOKTORASI Siber güvenlik konusunda akademisyen yetiştirilecek. Üniversitelerde siber güvenlik eğitimleri yaygınlaştırılacak. Bu alanda doktora ve yüksek lisans programları açılacak. Siber güvenlik altyapısının geliştirilmesi ile ilgili YÖK’te bir komisyonun kurulacak. İlgili branşların lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesi müfredatlarına siber güvenlik ile ilgili dersler eklenecek. Siber güvenlik konusunda yaz kampları düzenlenecek.
SİBER GÜVENLİK FATİH PROJESİ’NE EKLENECEK Üniversiteler arası siber savunma yarışmaları düzenlenecek. İlk, orta, lise ve üniversite kategorilerinde bilgi güvenliği bilinçlendirme video/poster yarışmaları organize edilecek. İlk, orta, lise öğretimi ve yaygın eğitimde siber güvenlik eğitimleri yaygınlaştırılacak. Meslek liselerinin bilgisayar programcılığı bölümlerinin müfredatına siber güvenlik eklenecek. FATİH Projesi kapsamına siber güvenlik eğitimleri dâhil edilecek.
SİBER OLAYLARA MÜDAHALE MERKEZİ Siber olaylar delillendirilecek. Saldırı sonrasında incelenmek üzere güvenilir delillerin elde edilmesi için ilgili kamu kurumları kayıt mekanizması kuracak. Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) kurulacak. USOM kapsamında da Sektörel ve Kurumsal Siber Olaylara Müdahale Ekipleri (SOME) oluşturulacak. Bu merkez ve ekipler, 7/24 esasına göre çalışacak. Her bir kamu kurumu için ayrı SOME’ler kurulacak.
KRİTİK ALTYAPILAR TESPİT EDİLECEK Siber tehditlerin doğrudan hedefi haline gelen ve zarar görmesi halinde toplum düzenini bozabilecek kritik altyapılar tespit edilecek. Belirlenecek bir kritik altyapının sektörel risk analizi yapılacak. Bu kritik yapının korunması için gereken tedbirler belirlenip uygulanacak. Her kurumun yıllık güvenlik testi yapması zorunlu olacak.
HASSAS VERİLER YEDEKLENECEK Kamunun hassas verileri yedeklenecek. Kamu kurumlarının internet sayfaları yerli veri merkezlerine taşınacak. İnternet sayfalarını kendi bünyesinde barındırmayan kurumlar arasında belediyeler, hastaneler, il/ilçe kamu birimleri yer alıyor. Veri sızmasının tespitine yönelik altyapı kurulacak. Kritik kurumlardan veri sızmasını tespit edecek analiz altyapısı geliştirilecek. E-devlet uygulamaları, internet üzerinden yetkisiz veriye erişimi engelleyecek şekilde tekrar düzenlenecek
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ