Teknolojiye Daha Net Bakın - 10 Mart 2013
  • 234 views
  • 10 Mart 2013
  • 0
  •  

Facebook’a video dopingi!


Vodafone ve Huawei interneti uçuracak işbirliğine gitti. İki şirketin teknolojisi internette yükleme hızını artırıp, Facebook ve Twitter’da video paylaşımını çoğaltacak.Vodafone ve Huawei ekipleri interneti uçuracak. İki şirket “Joint Business Innovation Team-Teknoloji ve İnovasyon için İşbirliği Takımı-JBIT” ismiyle internette yükleme hızını artıracak bir dizi teknolojik yeniliğe imza atmak için işbirliği yapacak. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşımı artıracak bu gelişmelere Türk mühendisleri de imza atmış olacak. Vodafone Türkiye’nin Ar-Ge Merkezi Oksijen mühendislerinin de görev aldığı JBIT’ninTürkiye’ye kazandırdığı ilk teknolojik yenilik veri yükleme hızında oldu.
DAHA ÇOK VİDEO YÜKLENECEK Yeni uygulamalarla Vodafone Türkiye, 3G veri yükleme testinde 11.3 mbps’ye ulaşan ilk operatör oldu ve bunu Noter huzurunda teyit ettirdi. Bu teknolojiyle 50 MB’lık bir video internete 70 saniye yerine 35 saniyede yani iki kat daha hızlı yüklenebilecek. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda daha fazla video yüklenmesini sağlayacak bu gelişme kullanıcılara büyük kolaylık getirecek. Söz konusu teknolojiyle cepten çekilen 50 megabayt’lık (MB) bir video 70 saniye yerine 35 saniyede paylaşım sitelerine yüklenebilecek. Teorik olarak 8Mbps DL/1Mbps UL ADSL bağlantıyla ortalama 10.5 saatte internete yüklenen bir DVD yaklaşık 1 saatte yüklenebilecek. Böylece cep telefonları üzerinden sosyal ağlara yüklenen videoların miktarı artacak.
“Ülkeyi dünya ligine taşıyacağız”Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı (CTO) Jorge Fernandes, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu yeni işbirliği, Vodafone Türkiye olarak hem teknolojiye hem de iş modellerine yalnızca ekipman satışı olarak değil, bir çözüm paydaşlığı olarak bakışımızın yansımasıdır. Mobil internette resim, video gibi veri yüklemek yükselen bir trend. Bu bakış açısıyla veri indirmede sağladığımız mevcut yüksek hıza, yüklemeyi de ekleyerek altyapımızı geleceğin teknolojisine daha hazır hale getiriyoruz.”
7 merkezden biri Türkiye’de olacakHuawei’nin Vodafone Global’den Sorumlu Başkanı James Chen de şöyle konuştu: “Vodafone ve Huawei olarak uluslararası seviyede stratejik ortağız. Vodafone ile birlikte dünyada 7 inovasyon merkezi kurduk. Ve şimdi bu ortaklığı Türkiye’de bir adım daha öteye taşıyor, ortak bir inovasyon takımı JBIT’i kuruyoruz.”
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ