Teknolojiye Daha Net Bakın - 12 Mayıs 2013
  • 247 views
  • 12 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Facebook’a kötü haber!


Maliye Bakanlığı 1 milyar dolarlık on-line reklam pastasına el atarak Google, Facebook, Twitter gibi sitelerden vergi talep edecek. Maliye, 1 milyar dolarlık on-line reklam pastasına el attı. Önümüzdeki süreçt Google, Facebook, Twitter da vergi verecek. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolarlık on-line reklam pazarının olduğunu ve burada dönen paranın yaklaşık yüzde 70’inin vergisiz bir şekilde yurtdışına çıktığını söyledi. Çalışmanın sonuna geldiklerini belirten Şimşek, “Bundan sonra Türkiye’den kazanan vergisini de Türkiye’ye ödeyecek” dedi.
TÜRKİYE’DE DURUM FARKLI DEĞİLGoogle ve Yandex gibi arama motorları ile facebook, twitter, linkedin gibi sosyal paylaşım siteleri, bir çok ülke arasında yapılan çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları sayesinde hem kazançları elde ettikleri ülkelerde hem de merkezlerinin bulunduğu ülkelerde vergi ödemiyor. Türkiye’de de durum farklı değil. Mevcut sistemde reklam pastasından elde edilen söz konusu gelir, ticari kazanç sayılıyor ve Türkiye’nin bir çok ülke ile yaptığı çifte vergilendirmeyi öneme anlaşmaları sayesinde vergilendirilmiyor.
HİZMET GELİRLERİ KAPSAMINDA OLACAKYapılan bir araştırmaya göre sadece Google’ın, on-line reklamlar sayesinde dünya çapında bir yılda 45 milyar dolar gelir elde ettiğini ve bu gelirin 22-23 milyar dolarının Avrupa Kıtası’ndan sağlandığını belirten Şimşek, Türkiye’ye ilişkin rakamların ise kesin olmadığını ifade etti.
Buna karşın, Türkiye’deki toplam pazarın ise yıllık 1 milyar dolar civarında olduğunu ve bu paranın yaklaşık yüzde 70’inin vergisi ödenmeden yurt dışına çıkarıldığını anlatan Şimşek, şunları kaydetti: “Konuya ilişkin bir çalışma başlattık. Söz konusu reklam gelirleri bir ticari kazanç sayıldığı için, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları sayesinde bunları bugüne kadar Türkiye’de vergilendiremiyorduk. Ancak bize göre söz konusu kazanç ticari değil, hizmet geliri kapsamında değerlendirilmeli. Çünkü burada bir mal ticareti yok. Şu an üzerinde durduğumuz konu da bu. On-line reklam gelirlerini hizmet geliri kapsamına alacağız ve vergilendirilmesini sağlayacağız. Yaptığımız çalışmayı neticelendirmek üzereyiz. Bundan sonra Türkiye’den kazanan vergisini de Türkiye’ye ödeyecek.”
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ