Teknolojiye Daha Net Bakın - 7 Mayıs 2013
  • 281 views
  • 07 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Facebook ‘cepte’ büyüdü!


Mobil cihazlar stratejisinin belirsizliği nedeniyle borsadaki hisse fiyatları tepetaklak olan Facebook, hatasını çabuk telafi etti.
Önde gelen sosyal medya platformlarından Facebook’un son kâr rakamlarını, kurucusu Mark Zuckerberg, yardımcısı Sheryl Sandberg ile birlikte şirketin Kaliforniya Menlo Park’taki merkezinde açıkladı.
Facebook’un bu yılın ilk çeyrek geliri, geçen yılın ayını dönemine oranla yüzde 38 artarak 1,5 milyar dolara ulaştı. Rakamların en dikkat çekici yanı, akıllı telefon ve tabletlerde yayınlanan reklam gelirlerinin artışı oldu. 2013’ün ilk çeyreğinde mobil reklam satışları dördüncü çeyreğe oranla yüzde 23 artış kaydetti. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, mobil reklam satışlarından elde edilen gelirin reklam gelirlerinin yüzde 30’unu oluşturduğuna dikkat çekti. ‘Facebook Home’ atılımı Net kâr, yüzde 58’lik artışla 217 milyon doları buldu. Yeni fonksiyonların geliştirilmesi ve teknolojiye yapılan yatırımlar, kârın daha yüksek gerçekleşmesini engelledi. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, “çok önemli gördükleri için mobil sektöre büyük yatırımlar yaptıklarını” söyledi. Zuckerberg, “Facebook Home” uygulamasını daha fazla mobil cihaza adapte edilmesini sağlamak istiyor. “Facebook Home” şimdilik HTC ve Samsung tarafından üretilen bazı akıllı telefonlara yüklenebiliyor. Beklentiler borsaya yansıdı  Sosyal paylaşım sitesi, aktif üye sayısının da 1 milyar 110 milyona ulaştığını açıkladı. Geçen yılın Aralık ayında bu rakam 1 milyar 6 milyon dolayındaydı. Her gün Facebook hesabını kontrol edip güncelleyen üye sayısı sayısı 665 milyona yükseldi. Facebook’un mobil cihazlarda kullanımının yaygınlaşmasının bu artışta önemli payı olduğu vurgulanıyor.    Facebook’un açıkladığı son kâr raporu borsada da olumlu yankı buldu. Bir yıl önce 38 dolardan halka arz edilen Facebook, bu rakamı tekrar yakalama yolunda ilerlemeye devam ediyor. Mobil stratejisinin belirsizliği, Facebook hisselerinin 17,55 dolara kadar düşmesine neden olmuştu. Facebook hisseleri tekrar 27,50 dolar seviyesini yakaladı.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ