Teknolojiye Daha Net Bakın - 22 Mart 2013
  • 340 views
  • 22 Mart 2013
  • 0
  •  

Evrenin en genç yıldızları keşfedildi!


Gökbilimciler evrenin en genç yıldızlarını keşfettiklerini açıkladı. Herschel uzay teleskobu tarafından keşfedilen yıldızların 15 tane olduğu belirtildi.
NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın birlikte koordine ettiği Herschel Gözlemevi’nin uzmanları uzayda daha önce gözlemlenmeyen genç yıldızları keşfettiklerini açıkladı. Uzmanların açıklamasına göre gözlemevi 15 ilkel yıldız belirledi. NASA uzmanları yeni yıldızların Orion takımyıldızı yakınlarında olduğunu söyledi.
Bu keşif bilim insanlarının bir yıldızın şekil almasının erken ve geç dönemini anlaması açısından önemli olduğu kaydedildi. Almanya’da Heidelberg kentinde bulunan Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden Amelia Stutz “Herschel tek bir yıldız şekillenme bölgesinde birkaç genç yıldız olduğunu ortaya çıkardı. Bu sonuçlarla yıldızın nasıl şekil aldığını gözleme şansımız olacak” dedi.
Herschel uzay teleskobu genç yıldızları kızılötesi ışınlarla gözlemliyor. Yıldızlar içeriğinde düzensiz karbon ve silikon partiküllerini barındıran moleküler bulutların içinde doğar. Yıldızların doğumu için en temel etken kendi kütleçekimi altında dağılmadan durabilen, karanlık bulutlardır.  Yıldız oluşumu, görünür ışığın giremediği yoğun gaz bulutları içinde sürüp gittiğinden ipuçları radyo dalgaları ve kızılötesi ışınlarda aranıyor.
Yeni keşfedilen bu yıldızların son 25 bin yılda şekillendiği tahmin ediliyor. Güneş Sistemi’nin 4.6 milyar yıl olduğunu düşünürsek bu yıldızların oldukça genç olduğu ortaya çıkıyor. Bu yıldızların 11’inin çok az kırmızı ışık yaydığı, bunun onların oldukça genç olduğu anlamına geldiği uzmanlar tarafından ifade ediliyor.
Herschel 2009 yılında Avrupa Uzay Ajansı tarafından faaliyete sokuldu. uzaya büyü kızılötesi ışın göndererek keşif yapıyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ